Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
Antalya’ya Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler!

Antalya’ya Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler!

“Yaz tatili deyince aklınıza gelen ilk şehir neresidir?” diye sorulsa “Antalya” cevabını verenler çoğunlukta olur. Haksız da sayılmazlar; çünkü bu güzel şehir, adeta Türkiye’nin turizm başkentidir. Peki ama ya diğer mevsimler?

Sanıldığının aksine Antalya sadece yaz tatili için değil, sürekli yaşamak için de tercih edilecek bir kenttir. İş ya da özel nedenlerle şehir değiştirmek istiyorsanız ve kalbinizden geçen yer “Antalya’ya taşınmak” ise Antalya’ya özgü bilmeniz gerekenleri sizler için derledik:

Antalya’da Kış

365 günün ortalama 300 günü güneş alan Antalya’ya taşınmak, öncelikle kemiklerin bol bol ısınması anlamına geliyor. Ekim ayı gelip de turistler geri döndüğünde Antalya’da yaşayanlar hala denize girebilmenin ayrıcalığını yaşıyorlar. Yazın ortalama sıcaklığı 28-36 derece arasında değişen Antalya’da kış ayları da ılık geçiyor. Eğer soğuğu sevmiyorsanız, Antalya’ya taşınmakla ocak ayında bile ortalama 10-20 derece olan ılıman iklimin keyfini sürebilirsiniz.

Sadece Antalyalıların Bildiği Kelimeler

Her yörenin kendine özgü kelimeleri ve konuşma şekli var. Antalya’da da ilk başta anlayamayacağınız, sonrasında sizin de farkında olmadan dilinize yerleşecek, kulağa çok sempatik gelen özel kelimeler var. Örneğin; Antalya’da patlıcan değil “badılcan” kelimesini duyarsınız. Ayakkabı olur babıç, azıcık demek yerine bıdıkı derken bulabilirsiniz kendinizi. Pazara gittiğinizde salatalığın “bosdan” olduğunu, uçurtmanın “gargılı” olduğunu yine Antalya’da yaşamaya başladığınızda öğrenirsiniz.

Antalyalıların konuşması konusunda yeri gelmişken önemli bir noktanın da altını çizmek gerekir. Antalya’da yaşarken fiillerin “yapıver, geliver, deyiver, bekleyedur..” gibi genellikle kurallı bileşik fiil hallerine tanık olursunuz.

Sadece Antalya’ya Özgü Şeyler

Her şehrin farklı kimliği, alışkanlıkları, gelenekleri, mutfağı olduğu gibi Antalyalıların da ayırt edici özellikleri var. Örneğin; Antalyalılar pastalarda, tatlılarda, hatta piyazda bile bol bol tahin kullanmayı çok severler ve ortaya muhteşem lezzetler çıkar. Sokak aralarında turunç, portakal ağacı görmek, Antalyalılar için çok sıradan bir durumdur. Antalya’da karpuz kabuğundan, hatta patlıcandan yapılan nefis reçellerle tanışırsınız. 45 derece sıcaklık ve yüzde sekseni aşan nem, yaz aylarında Antalyalıların adeta normalidir. Bu arada bilmelisiniz ki havası gibi insanı da sıcak kanlıdır Antalya’nın.

Şehir değiştirmek için Antalya’yı seçmişseniz, bu harika kentte sıcacık günler sizi bekliyor olacak. Yılın yarısından fazlasını pırıl pırıl kumsallarda turkuaz denizlerde yüzerek geçirmek, tarihi eserlerin büyüsünde kaybolmak, Akdeniz’in lezzetli balıklarının, hafif mutfağının keyfine varmak, hayatınızı sakin ve huzurlu bir şekilde geçirmek istiyorsanız, Antalya’ya taşınmak konusunda yanılmadığınızı siz de göreceksiniz.

Antalya’da hayat, İstanbul’a kıyasla oldukça ekonomiktir. Dilerseniz vakit kaybetmeden emapark.com ve emapark.az üzerinden Antalya’da beğenilerinize hitap edebilecek ev ilanlarına göz atabilir ve yeni yaşamınızın ilk adımını hemen şimdi atabilirsiniz.

Top