Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!.... image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ankara’ya Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Şeyler!

Ankara’ya Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Şeyler!

Türkiye’nin üç büyük şehri arasında yer alan Ankara; bünyesinde barındırdığı görkemli devlet binaları, ev sahipliğini yaptığı kültür ve sanat festivalleri, canlı ve renkli caddeleri, her yeri tarih kokan müze ve anıtları ile göz alıcı bir şehir. Başkentin çarpıcı atmosferinde yaşamaya, Ankara’ya taşınmaya karar verenler için şehrin en önemli özelliklerini sizler için derledik.

Şehir değiştirmek zor bir karar. Kişinin yalnızca eşyalarını değil, tüm yaşamını kolileyip yeni bir başlangıç yapmasına sebep olan riskli bir adım. Birçok kişi için radikal sayılabilecek bu kararı vermeden önce taşınılması düşünülen şehri iyice araştırmak, bahsi geçen şehrin artı ve eksilerini çıkarmak önem taşıyor.

Ankara büyük şehirler arasında olmasına rağmen, daha düzenli ve stabil bir yapı göstermesi; Türkiye’nin başkenti olduğundan bir takım meslek gruplarının merkezi olması ile dışarıdan bolca göç alan şehirler arasında yer alıyor. Şayet taşınmak istediğiniz şehir Ankara ise Ankara ile ilgili spesifik noktalara bakmanızda; şehirde gezilebilecek, görülebilecek yerleri ve yapılabilecek aktiviteleri bilmenizde büyük yarar var.

“Ankara’ya taşınmak isteyenlerin bilmesi gereken şeyler nelerdir?” gelin bunlara hep birlikte göz atalım.

Ankara’nın Şehir Hayatı

Ankara’da yaşayanlar genellikle şehirdeki yaşantıyı, diğer iki büyük şehir olan İstanbul ve İzmir arasında bir yerde konumlandırıyor.

Ankara’nın büyük bir şehir olmasına rağmen İstanbul’un kaotik ortamından, akıllara zarar trafik sorunundan ve hayat pahalılığından uzak olması, şehre dair belirtilebilecek artılar arasında. Başkent olması sebebiyle birçok devlet dairesi ve devlet kurumunun merkezi olan Ankara; belki biraz da bu sebeple, “memurlar şehri” olarak tabir ediliyor. İstanbul’a göre daha az karmaşık ve daha sakin olan şehir, emeklilerden öğrencilere kadar her kesimden kişiye hitap edecek özellikler taşıyor.

Uluslararası Müzik Festivali ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali gibi birçok kültür – sanat etkinliğini bünyesinde barındıran şehir, sahip olduğu büyük cadde ve meydanlarla da canlı bir sosyal hayat sunuyor. Ankara’daki gece hayatı İstanbul kadar canlı olmasa da, şehirdeki gece hayatının Cuma ve Cumartesi günleri oldukça hareketlendiği görülüyor. 7. Cadde, Tunalı Hilmi ve Arjantin Caddesi’nde yer alan bar, meyhane ve publar gece hayatının başlıca mekanları arasında bulunuyor.

Ankara’nın Havası

Okul sıralarında bizlere öğretilen, “Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı” tarifinin tam karşılığı olan Ankara iklimi; tariften de anlaşılabileceği üzere karasal iklim özelliklerini taşımakta.

Kışları oldukça çetin geçen, özellikle Ocak ve Şubat aylarında kuru soğuğu ile donduran Ankara’ya, şayet İzmir yahut Antalya gibi daha sıcak bir şehirden geliyorsanız; biraz zorlanabilirsiniz. Bu zorlanma durumunu minimuma indirmek ve grip gibi rahatsızlıklara maruz kalmamak adına, gardırobunuzdaki ince kazakları daha kalınlarıyla değiştirmeyi düşünmenizde fayda var.

Ankara’da Nereleri Gezebilirim?

Ankara deyince kuşkusuz birçok kişinin ilk aklına gelen yerler; Tunalı Hilmi Caddesi ve Kızılay Meydanı oluyor. Cıvıl cıvıl mağazaları, görkemli kafe ve restoranları, ilginç pasajları ile Tunalı Hilmi Caddesi Ankara’nın başlıca gezme ve eğlenme merkezleri arasında bulunuyor. Hafta sonlarınızı yahut iş ve okul sonrasında kendinize ayırdığınız boş vakitleri keyifle geçirebileceğiniz Tunalı Hilmi, kolay ulaşımı ile de sıklıkla tercih ediliyor. Kızılay Metrosu’na 15 dakika mesafede olan Tunalı Hilmi Caddesi’nde alışveriş ve yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı giderecek birçok seçenek bulabilir, aileniz ve arkadaşlarınızla oldukça keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

İstanbul için Taksim Meydanı ne ise, Ankara için de Kızılay Meydanı o! Atatürk Bulvarı, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve Ziya Gökalp Caddesi’nin kesişiminde yer alan Kızılay Meydanı, Ankara’daki sosyal hayatının ve iş hayatının merkezi olarak tanımlanıyor.

Ankara sahip olduğu önemli anıtlar, kaleler, parklar ve müzelerle de öne çıkan bir şehir. Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının korunduğu Anıtkabir, şüphesiz ziyaret edilebilecek en önemli yerler arasında bulunuyor. Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Gordion Müzesi, Ankara Kalesi, Kuğulu Park ve Kurtuluş Parkı da Ankara’da gezilip görülmesi gereken diğer çarpıcı mekanlar arasında yer alıyor.

Ankara hakkında gerekli tüm bilgileri öğrendiğinize göre, emapark.com ve emapark.az adresini ziyaret ederek şehirdeki kiralık ya da satılık konut seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Top