Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

60 günlük ilk  ilan BİZDEN!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image
7 Adımda Evde Bahara Hazırlık,,

7 Adımda Evde Bahara Hazırlık,,

Havalar ısınmaya başlayınca herkesi bir telaş sarar, hemen aklınıza kilo vermek geldi değil mi?

Ama ben vücuttaki fazlalıklardan değil de evdeki fazlalıklardan nasıl kurtulacağımızdan ve evimizi “dekorasyon detoksu” ile bahara nasıl hazırlayacağımızdan bahsedeceğim.

Nedir bu “dekorasyon detoksu” dediğinizi duyar gibiyim. Aslına bakarsanız bildiğimiz detoks kavramının sadece evlerimize uygulayacağımız hali olarak tanımlayabilirim. Nasıl ki detoks yapmadaki amaç vücuttaki toksinlerden arınmak ve ödem atmaksa; dekorasyonda detoks yapmanın amacı da evdeki gereksiz şeylerden kurtulup yeni mevsimi karşılamaya hazırlanmaktır.

Peki dekorasyonda bahar detoksu evdeki tüm eski eşyaları atmaktan mı ibaret? Tabii ki değil! O zaman hemen aklınıza gelen soruyu cevaplandırmaya başlıyorum:

Dekorasyonda Bahar Detoksu Nasıl Yapılır?

1.Az aslında çoktur.

Dekorasyon detoksunun ilk maddesi başka bir şey olamazdı, öyle değil mi? Adı üstünde detoks çünkü bu. Fazlalıkları atıp kurtulacağız. Ama burada kritik nokta fazlalıkların ne olduğu. Çünkü herkese göre “fazla”nın tanımı değişik olabilir.

Ancak evdeki fazlalıkları belirlerken sizin hareket alanınızı engelleyen, senelerdir kullanmadığınız ve muhtemelen hiç kullanmayacağınız, belki bir gün ihtiyacınız olur düşüncesi ile sadece dolapları dolduran ve dönem dönem temizlemek için size külfet yaratan eşyaları düşünün. Bunlar aslında sizi yoran, evinizde ve sizde ağırlık yapan türden şeylerdir.

Bu yüklerden onları atarak kurtulabilirsiniz. Ama azalarak çoğalmak için benim naçizane önerim fazla eşyaları gerçekten ihtiyacı olan birilerine vermeniz. Hem bu sayede bahar mutluluğunu ikiye de katlamış olursunuz.

2.Atma, tamir et!

Daha biraz evvel at kurtul derken bu başlık da neyin nesi diyorsunuz, öyle değil mi? Biz az önce sadece fazlalıkları attık. Şimdi ise kullanmaya ihtiyacımız olan ancak onarılması gereken eşyaları tamir edeceğiz. Aslında yine burada da fazla para harcamadan yeni bir şey almak yerine eldekini değerlendireceğiz. Yani az olanı çoğaltacağız. Nasıl mı? Mesela kumaşı yırtık bir sandalyeyi kaplatacağız  ya da bozulan duvar saatini tamir ettireceğiz. Hep kapatmakta zorlandığımız kapının dilini değiştireceğiz, soyulan kollarını boyayacağız.

Yani kolları sıvayıp evde yenilenmeyi bekleyen her şeyi elden geçirip bahara hazır hale getireceğiz.

3.Boya ve badana şart!

Kış boyu yanan soba ve kalorifer isi duvarların rengiyle birlikte evinizin kokusunu da değiştirir. Bundan kurtulmanın en etkili yolu boya badana yaptırmaktır. Tabii duvar silme gibi bir seçeneği de değerlendirebilirsiniz ama bunun için duvarlar silinebilir özellikte bir duvar boyası kullanılmış olması gerekir.

Ben yine de gerçek bir “dekorasyon detoksu” için renk değişikliği de yaparak evi tam olarak bahara hazırlayabileceğinizi hatırlatıp tercihinizi boya badanadan kullanın derim.

4.Bahar temizliği olmadan olmaz!

Boya badana bittiğine göre, dip köşe temizliğe başlayabiliriz. Halılar, perdeler, yorgan ve battaniyeler… Yıkama sıklığı uzun olan her şeyi temizlemek birinci kural. Sonra kışa kadar kullanmayacağınız eşyalarınızı kaldırıp mevsimliklere yer açabilirsiniz. Ama tabii uzun süre kenarda heyecanla baharı bekleyen pike gibi tekstil ürünlerini de yıkamanız gerektiğini unutmayın.

Ev mis gibi temizlik koktuğuna göre artık dekorasyonda bahar için ne tarz yenilikler yapabiliriz onlara bir bakalım.

5.Canlı çiçekleri tercih et

Fazlalıkları attık, dip köşe temizlendik, eskileri onardık… Kısacası baharı davet etmek için evde yeterince alan yarattık. Artık onu evde hissettirecek detaylara ihtiyacımız var. Bu detaylardan ilki canlı çiçekler. İster saksı çiçeği, ister bahçeden koparıp vazolara koyduğunuz çiçekler olsun… Yeter ki baharın renklerini en gerçekçi haliyle dekorasyona yansıtacak canlı çiçeklere evinizin bir köşesinde yer verin.

Evinize yapacağınız bu küçük eklemenin bile bahar mutluluğunu hissetmenize çok büyük katkısı olacağından emin olabilirsiniz.

6.Dekorasyonda küçük değişiklikler yapın.

Bu detaylar aslında herkesin bildiği ve her yerde sıkça tekrarlanan şeyler. Kırlent kılıflarını, duvardaki tabloları, biblo, vazo gibi küçük dekoratif aksesuarları değiştirmek bile evde büyük bir yenilenme hissi yaratabilir. Ancak istediğiniz daha iddialı bir sonuçsa, mobilyaların yerini değiştirmeyi, odanın duvarlarından birini duvar kağıdı ile kaplamayı, renginden sıkıldığınız eşyaları boyamayı deneyebilirsiniz.

7.Bahçe ve balkonu unutma!

Dekorasyonda bahar detoksunu yapmanız gereken en önemli yer aslında dış mekanlardır. Tabii evinize ait bir balkon ya da bahçe varsa… Ben olduğunu düşünerek bahçe ve balkonları bahara nasıl hazırlayacağınızdan kısaca bahsedeceğim. Bahçe mobilyalarını tamir ederek işe başlayabilirsiniz. Paslanmış, aşınmış, zımpara isteyen yüzeyleri onarıp boyayabilirsiniz. Son olarak koruyucu vernik atmayı da unutmayın. Eğer büyük bir bahçeniz varsa ve uzun süre bakımını yapmadıysanız yabani otları ayıklamanız gerekecektir. Sonrasında isteğe bağlı olarak çim ya da çiçek ekebilirsiniz.

Son olarak balkonda ya da bahçede yerde kullandığınız malzemenin kullanıma hazır olup olmadığını değerlendirip ihtiyaç halinde bu alanları da yenileyebilirsiniz.

Top