Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Zahmetsiz Evde Yetiştirilebilecek Ev Bitkileri Nelerdir

Zahmetsiz Evde Yetiştirilebilecek Ev Bitkileri Nelerdir

Zahmetsiz Evde Yetiştirilebilecek Ev Bitkileri Nelerdir

Bazı ev bitkileri güneş ışığı olmadan yaşayamasa da bazı ev bitkileri güneşte cansızlaşır, gölgeyi sever. Az güneş ışığı ile yetiştirebilen bu bitkiler; yaz – kış canlılığını korur, doğrudan güneş almayan mekanlarda kolayca büyütülebilir. Siz de az ışık alan bir eve sahipseniz aşağıdaki ev bitkileri arasından birini seçip kolayca yetiştirebilirsiniz!

Tam bir salon bitkisi: kılıç çiçeği

Paşa kılıcı olarak da bilinen kılıç çiçeği, adını uzun, giderek sivrilen, sert yapraklarından alır. Dayanıklı bitkinin bakımı oldukça kolaydır. Az güneş alan, gölge bir alana yerleştirilmesi, düzenli ve toprağının ihtiyaç duyduğu seviyede sulanması yeterlidir. İyi bakılırsa küçük ve kokulu çiçekler açar.

Mekanlara modern bir dokunuş: devetabanı

Yemyeşil, parçalı yapraklarıyla dekorasyon ögelerine de desen olarak işlenen devetabanı bitkisi, güneşi sever ancak doğrudan güneşe dayanıklı bir bitki değildir. Bu nedenle doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde yetiştirilmelidir. Işık aldığı tarafların eşitlenmesi için ara ara bulunduğu konumda açısı değiştirilmesi canlılığını kaybetmemesi açısından oldukça önemlidir. Bu bitkiyi yazın hafta iki, kışınsa haftada bir sulayarak canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yapraklarını uzattıkça uzatır: dua çiçeği

Adını tıpkı dua eder gibi açan büyük yapraklarından alan dua çiçeği de doğrudan güneş ışığıyla temas etmeyi sevmeyen ev bitkileri içinde yer alır. Bu nedenle ışığı filtrelenmiş ya da gölgeli bir mekanda büyütülmelidir. Suyu ve nemi çok seven, soğukta yaşayamayan bitkinin toprağı kurumuşsa hemen sulanmalıdır. Bu işlem yaz aylarında daha çok gerçekleştirilir.

Yeşil ve kırmızının mükemmel uyumu: guzmanya

Yeşil yapraklarının arasından yükselen ateş kırmızısı yapraklarıyla mekanları güzelleştiren guzmanya, güneş ışığını sevmeyen ev bitkileri arasında. Hem sıcak hem de soğuk havayı sevmeyen bitkiyi kapalı balkonlar ve iç mekanlarda yetiştirmek çok daha uygun olacaktır. Sulaması çok yoğun yapılmaması gerekir. Toprağı kurudukça her zaman aynı miktarda sulanır.

Salonların gözdesi: barış çiçeği

Yelken şeklindeki geniş yaprakları nedeniyle yelken çiçeği olarak da adlandırılan barış çiçeği, hassas ve güneş ışığını sevmeyen bir bitkidir. İlkbahar ve sonbaharda beyaz yaprakla çevrili, küçük bir mısır koçanını andıran bir çiçek açar. Suyu sever ve bu nedenle toprağı kurumadan, hafif nemliyken yeniden sulanmalıdır. Yapraklarına su da püskürtülebilir. Havayı temizlediği söylenen bu çiçeği, aydınlık ancak doğrudan güneş almayan bir yerde büyütebilirsiniz.

Duyguları harekete geçirir: aşk merdiveni

Kat kat, ince ve tırtıklı yapraklarıyla çok hoş bir görünüme sahip olan aşk merdiveni, kolay bakımı ile her yerde kolayca büyür. Dolaylı ya da filtrelenmiş ışık alan bir yerde yetiştirilmelidir. Kış aylarında toprağının durumuna bakılarak sulanması gereken bitkiyi yaz aylarında ise günde iki kez dahi sulayabilirsiniz. Ancak yoğun sulamadan kaçınılmalı, her defasında aynı ölçüde su vermelisiniz.

Zahmetsiz Evde Yetiştirilebilecek Ev Bitkileri Nelerdir

Top