Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Yurtdışına Taşınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurtdışına Taşınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sebebi her ne olursa olsun, yurt dışına taşınma kararı almak, insanın yaşamındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. İçinde biraz macera, biraz tazelenme, biraz cesaret, biraz motivasyon, biraz enerji ve biraz da öğrenme olan bu farklı deneyimi yaşarken, bazı konuları gözden kaçırmamak gerekir. Çünkü her ne kadar o ülkeye daha önceden gitmiş de olsanız, unutmayın ki bir yerde turist olarak gezmek başka, orada yaşamak ise bambaşka bir deneyim olacaktır.

Öncelikle kalacak yer sorununu çözmelisiniz!

Eğer iş yerinizin farklı bir ülkedeki ofisinde çalışmak için gidiyorsanız ve şirketiniz kalacak yer sorununuzu çözmüşse, yeni ülkeye taşınmanın en zor aşamasını atlatmış sayılırsınız. Ama durum böyle değilse, kalacak yer sorununu ciddiyetle ele almanız gerekir. Her ne kadar bir süre hostel, couchsurfing, otel ya da arkadaş yanı gibi seçeneklerle idare edeceğinizi düşünseniz de, bu çözümlerin hepsinin geçici olduğunu unutmamalısınız. Bunun için gideceğiniz ülkenin emlak sitelerinde, taşınmadan en az bir kaç ay öncesinden araştırma yapmaya başlamalısınız. Orada yaşayan sizin gibi yabancılarla forum, blog gibi kanallar aracılığıyla iletişim kurarak, yaşamın içinden ve gerçekçi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Kira, depozit gibi ödemeler için taşınacağınz ülkenin yerel bankalarına para naklini öğrenmeli, her ne kadar taşınacağınız ülkede yeni bir işe başlayacak olsanız da, beklenmeyen masrafları düşünerek hesabınızda birikmiş nakit para bulundurmalısınız. Sadece ev kirası değil, taşınacağınız ülkedeki elektrik, su, ısınma, çöp vergisi gibi ödemeleri de baştan araştırmak, sonrası için size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yeni ülke, yeni insanlar! 

Taşınacağınız ülkede konuşulan dille kendinizi ifade edebiliyor olmanız, sizin için büyük avantajdır. Ama yine de bir kültür şoku yaşayabileceğinizi göze almalısınız. Bir dil kursuna yazılmanız, hem daha iyi iletişim kurmanıza, hem de kendinize yeni arkadaşlar edinmenize fayda sağlar.

Uzun süre yaşayacağınız ülkede yalnızlık çekmemek için orada yaşayan blogger’larla iletişim kurabilir, bir süre sonra sizin bölgenizde yaşayanlarla bir kafede tanışmayı deneyebilirsiniz. Yaşadığınız bölgede yabancıların bir araya geldiği couchsurfing partisi gibi etkinliklere katılarak, özellikle ilk zamanlarda hissetmeniz mümkün olan yalnızlık duygusunu kolaylıkla aşmayı deneyebilirsiniz.

Hobilerinizle ilgili organizasyonlara katılmak da taşındığınız ülkeye adaptasyonunuzu kolaylaştırabilir. Örneğin yemek kursu, bisiklet etkinliği, fotoğraf gezisine katılmak gibi günü birlik aktiviteler, sizi kolaylıkla sosyalleştirebilecek olanaklardır. Bütün bu sosyalleşme çabalarınız sırasında tanışacağınız insanlara bazı davranışlarınızın tuhaf gelebileceğini baştan göze alın ve yanlış anlaşılmaktan çekinmeyin. Zaman içinde hem siz, hem de yeni tanıştığınız kişiler kültür farklılığını atlatarak ortak bir dil oluşturabilirsiniz.

Yeni bir ülkeye taşınma konusunda kararlıysanız, kendinize ait evinizin kiralık ilanını hemen şimdi emapark.com ve emapark.az‘da vererek zaman kaybetmeden ilk adımı atabilirsiniz.

Top