Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Yeni Ev Kuracaklara Tavsiyeler!

Yeni Ev Kuracaklara Tavsiyeler!

Yeni Ev!

1- Bütçenizi Çıkartın ve Masraf Kalemlerini Yazın

Alacağınız ürün ve markaların genel olarak belli olmaması ve süreçte ek masraflarınızın çıkma ihtimalinden dolayı, yeni ev kurarken net bir bütçe belirlemeniz zordur. Ancak yine de önden internet üzerinden veya birkaç firma ile görüşerek ortalama bir bütçe çıkarmak, süreci ve önceliklerinizi belirlemenizde kesinlikle yardımcı olur.

Ortalama bir bütçe çıkardıktan sonra ise planlanmayan giderler için de ek bir kaynak ayırma şansınız olur. Ayrıca bu süreçte masraf kalemlerinizi önceliklendirmeniz, ihtiyaçlarınızı da öncelikli sıraya koymanız anlamına geldiğini için önemli bir detaydır.

2- Harcamalara Başlamadan Önce Kredi Kartı Limitinizi Yükseltin

Kredi kartlarında ev için alacağınız elektronik eşyalara 6 taksit, geri kalan tüm ev alışverişlerinizde ise 12 taksit yapma imkânınız bulunuyor. Ancak taksitli alışverişlerde toplam tutar kredi kartı limitinden düştüğü için kart limitleri dolabiliyor. Bunun için bu sürece başlamadan önce kredi kartı limitleri yetersiz ise yükseltmek önemli. Öte yandan kredi kartı limitlerini yükseltme talebinizi kart limitleriniz dolmadan yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kartı limitleriniz dolu olursa bankalar riskinizi fazla görerek limit yükseltme talebinizi ret edebilir veya onaylamak için ek belgeler talep edebilir.

3- Acil Nakit İhtiyaçları İçin Hesaplarınıza Artı Bakiye Tanımlayın

Kredi kartı limiti haricinde, acil nakit ihtiyaçlarınız olması durumuna karşılık bankadaki hesaplarınıza artı bakiye (Kredili Mevduat Hesabı- KMH) tanımlamanız, tanımlı ise limitini arttırmanızın faydası olur. Çünkü belirlenen bu artı bakiyeler istenildiği zaman banka ATM’leri üzerinden çekilebiliyor ve kullanılmadığı sürece de ek bir masraf oluşturmuyor.

Ancak artı bakiyelerin kullanılması durumunda neredeyse tüm bankalarda piyasada uygulanabilecek en yüksek faiz oranı olan “akdi faiz” uygulanıyor.

4- Evin Ölçülerini Ayrıntılı Olarak Alın

Evin ölçülerini detaylı olarak almanız, eşyaları doğru ölçülerde belirlemenizin yanında sürecinizi kesinlikle kolaylaştırır. Bunun nedeni, halı, perde, mobilya gibi eşyaların evin ölçülerine göre konumlandırılıp, fiyatlandırılmasıdır. Örneğin, elinizde yaklaşık duvar ölçüsü varsa perdeler için net bir fiyat alma şansınız varken, net ölçüler yoksa ancak perde metrekaresi üzerinden bir fiyat alabilirsiniz.

5- Evin Tüm Tesisatlarını Kontrol Edin

Eve tam olarak yerleşmeden evin tüm tesisatlarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Zira eve alınacak veya yerleştirilecek eşyaların prizlerinin olup olmadığı veya prizlerin doğru olarak çalıştığını kontrol etmek, süreçte size vakit anlamında özellikle fayda sağlar. Bunun yanında muslukların doğru çalıştığından ve bağlantı hortumlarında kaçak olmadığına emin olmak ise önemli detaylardır.

6- Almak İstediğiniz Beyaz Eşya Markasının Fiyatını Farklı Bayilere Sorun

Aynı marka beyaz eşya satan mağazaların arasında fiyat farkı olmayacağı söylense de bu çoğu zaman doğru değildir. Özellikle beyaz eşya dükkânın bulunduğu konum ve satış adetlerinde göre ciddi fiyat farkları bulunabiliyor.

7- Mobilya Seçiminde Ürünün İmalat Malzemesini Öğrenin

Mobilya seçimi özellikle kullanış ve tasarıma göre yapılıyor. Ancak mobilya yapımında kullanılan ürünün türü ve kalitesi uzun vadeli rahat bir kullanım için önemli bir etken. Örneğin sunta olarak tabir edilen odun talaşlarının sıkıştırılması sonucunda oluşturulan malzemelerden yapılan ürünlerin kullanım ömrü ve dayanıklılığı, tahta malzemelere göre daha kısadır. Ayrıca kullanılan malzeme türünü anlamak da çok uzmanlık isteyen bir konu değildir.

8- Halı ve Perdeler İçin Mutlaka Birden Fazla Firma Üzerinden Fiyat Alın

Aynı marka ve model halı ile perdeler, satıcının konumuna göre çok fazla fiyat farklılıkları içerir. Örneğin, çok fazla satış yaparak sürümden kazanmadığı sürece, kirası yüksek olan semtlerde perde ve halı fiyatları daha yüksektir. Ayrıca bu tarz ürünlerin fiyatları hakkında internet üzerinden kısa bir araştırmayla da yaklaşık olarak fikir edinebilirsiniz.

9- Ürünlerin Teslim Tarihi ve Ödeme Şekillerini Net Olarak Belirleyin

Mobilya mağazaları genel olarak stoklu çalışmaz. Yani siz ürünü seçtikten sonra yapılarak gönderilir. Süreç bu şekilde işlediği için mobilyaları satın alındıktan sonra, teslim süreleri 30 günü kadar çıkabilir. Bunu için öncelikle ürünlerin teslim tarihlerini konuşarak bir ürün tercihinde bulunmak ve anlaşılan tarihler ile ödeme şekillerini mümkünse yazılı olarak belirlemek önemlidir.

10- Küçük Ev Eşyalarının Fiyatlarına Özellikle İnternet Üzerinden Bakın

Mağazalara göre ütü, tost makinesi, elektrikli ısıtıcı ve elektrikli süpürge gibi ufak ev eşyalarını internet üzerinden almak, genel olarak fiyatlama açısından daha uygun olur. Çünkü ufak eşyalarının internet üzerinden satış hacimleri fazla ve bu doğrultuda rekabetleri de büyüktür. Ayrıca bu tarz ufak ev eşyalarında teknoloji ürünlerine göre çok daha fazla kampanya ve indirim dönemleri düzenlenir.

Top