Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Yazlık Ev Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gereken 5 Nokta!

Yazlık Ev Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gereken 5 Nokta!

Baharın ve güneşin sıcak yüzünü göstermesiyle, tatil sezonunun yaklaşması da müjdelenmiş oluyor tabii ve bu sezon özellikle yazlık ev satışlarının yükseldiği sezon olarak öne çıkıyor. Eğer siz de bu sene keyfini süreceğiniz bir yazlık ev almayı planlıyorsanız, hayalinizdeki sorunsuz ve keyifli yazlığa kavuşabilmek için ev satın alma süreci içinde bu yazımızdaki noktaları yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bölgeyi tanımak

Şahane Ege ve Akdeniz kıyılarına sahip olmamızın verdiği avantajla, ülkemizde yazlık ev alınacak bölge seçeneği de bir hayli fazla tabii. Haliyle eğer bir yazlık ev satın almaya karar verdiyseniz düşünmeniz gereken ilk şey de seçeceğiniz bölge oluyor. Tabii ki hem kışlık evinize olan mesafesiyle, hem daha önce tanıdığınız bildiğiniz bir yöre olması dolasıyla, hem de muhtemelen bütçenize uygun olacak şekilde kafanızda belirlediğiniz belirli bir bölge mutlaka vardır.

Bu konuda size verebileceğimiz ilk önemli tavsiye, ev satın almayı düşündüğünüz yerde mutlaka zaman geçirmeniz ve bölgeyi iyice tanımanız. Bir iki kere gidip görüp beğendiğiniz bir tatil yeri, orada yaz boyunca yaşamaya başladığınızda gözünüze mutlaka daha farklı görünecektir.

Bazı yerler bir-iki haftalık tatiller için kusursuzdur ama 3-4 ayınızı ailece geçirmek için o kadar uygun olmayabilir. Bunun için mutlaka söz konusu bölgede zaman geçirin, oradaki esnafla konuşun, yılın farklı zamanlarında bölgenin özelliklerinin nasıl değiştiğini sorgulayın. Sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak bir bölge olduğundan emin olun.

Olası masrafları iyi değerlendirebilmek

Yazlık evler çoğunlukla sadece tatil evleri olarak kullanıldıkları için genelde yazlık alınırken kışlık evimizden daha az masrafı olacağına dair bir yanılsamaya kapılırız. Oysa yazlık evler de en az birincil evlerimiz kadar bakım ve ilgi ister ve satın alırken de bunu göz önünde bulundurarak seçeceğimiz evin özelliklerine karar vermek gerekir.

Tıpkı şehir merkezinde sürekli yaşayacağımız bir ev satın alıyormuş gibi, evin tüm vergilerini, sigorta masraflarını, senelik bakım ve giderlerini düşünerek bir tercih yapmamız sonradan canımızın sıkılmasının önüne geçecektir. Örneğin belki ilk alımda daha büyük bir yazlık evi karşılayacak bütçeniz olabilir, ancak bu evin düzenli bakım masrafları her sene belinizi bükecekse, daha küçük ve daha düzenli olarak ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz bir yazlığa yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

Yazlık evlerin kışın karşılaştığı riskler

Tabii bakım masraflarından bahsetmişken, kış aylarında boş kalacak olan evinizin durumunu da düşünmeniz gerekiyor. Eğer satın alacağınızın evin çatısı, yalıtımı ve tesisatını iyice kontrol etmezseniz, yazın size sorun çıkarmayacak olan bu unsurlar kışın siz evde yokken evinize kötü sürprizler yapabilir.

Yazlık evlerde en sık yaşanan sorunların başında kışın boruların donması sonucu hasar görmesi ve su basmalarına kadar gidebilen tesisat sorunları; çatı akması ve sonucunda havalandırılmayan evin rutubetle mobilya ve duvarlarda küf ve çürükler oluşturması geliyor. İnsanlar yazlık satın almaya genellikle yağışların durduğu bahar aylarında karar verdiğinde bu gibi sürprizlerle etkilenme oranı da oldukça yüksek. Bunun için işinizi garantiye alarak satın alacağınız yazlığın bu tip ayrıntılarını mutlaka kontrol ettirin.

Güvenlik önlemleri

Yazlık evlerin en büyük güvenlik açıklarının başında tabii ki kışın büyük bir bölümünde boş kalmaları geliyor. Bunun için de satın alacağınız yazlık evin çevresi sizin için çok önemli olmalı. Yazın kalabalık olan, ancak kışın kimselerin uğramadığı bir bölgede hırsızlık gibi risk faktörleri her zaman vardır ve buna göre bazı önlemler almak gerekir. Eğer kışın evinizde otururken aklınızın yazlık evinizde kalmasını istemiyorsanız güvenlikli bir sitede yazlık ev bakmanız sizin için çok daha iyi olabilir. Ya da evi satın alırken teknolojik güvenlik sistemlerine yapacağınız yatırımı da en baştan hesaba katmalısınız.

Merkeze ve şehre mesafe

Mesafe konusunu mutlaka düşünmüşsünüzdür zaten, ama biraz daha düşünmenizde fayda var. Kimi zaman şehirdeki yaşamımızdan olabildiğince uzaklaşmak ve yaz tatillerini ıssız sayılabilecek kıyı kasabalarında geçirmek oldukça huzur verici, romantik ve çekici geliyor, biliyoruz. Ancak öncelikle çevredeki hastane vs gibi ihtiyaç anında hayati önem taşıyan merkezleri; sonra da yine acil bir durumda şehirdeki evinize ne kadar zamanda varabileceğinizi düşünmenizi de tavsiye ediyoruz.mornot.comhttp://mornot.com

Top