Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Yatay Mimari Nedir?

Yatay Mimari Nedir?

Son dönemlerde gayrimenkul piyasasının en sık konuşulan konuları arasında yatay mimari önerisi sık sık ön plana çıkıyor. Peki gündemden düşmeyen bu yatay mimari nedir? Yapılaşmaların yatay yöne kayması gerçekleşebilir mi? Konut ve çevrecilik sektöründeki uzmanların merkeze aldığı yatay mimari konusunu sizler için derledik. İşte öğrenmek istediğiniz tüm detaylar;

Yatay mimari ve projenin kentsel dönüşüme etkisi

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol kentlerde yaşanan arazi sıkıntısı, tüm konutların dikey yönde yapılaşmasına sebebiyet veriyor. Ancak inşaat sektörünün her geçen gün gelişmeye devam etmesi, şehirlerin ambiyansını kötü yönde etkiliyor. Dolayısıyla yatay mimariyle de şehirlere daha ferah ve düzenli bir görünümün kazandırılması hedefleniyor.  Hatta İstanbul’un bazı bölgelerinde TOKİ tarafından yapılan bazı yatay konutlara rastlayabilmek mümkün.

Ayrıca bu yatay yapılaşmanın ilk olarak şehirlerin merkezi noktalarından uzak geniş alanlar üzerinden başlatılması düşünülüyor. Projenin gerçek anlamda uygulamaya geçmesi halinde, kentsel dönüşüm alanları da olumsuz yönde etkileniyor. Çünkü konutların %60 oranında yatay yöne kayması, müteahhitlerin daha fazla finansal kaynağa ihtiyaç duyması anlamına geliyor.

Daha huzurlu ve daha doğal bir yaşam

Dikey yönde yükselen tüm konutlar, insanların yeşil alanlardan uzak beton arasına sıkışmış bir dünyada yaşam mücadelesi vermesine neden oluyor. Hatta devamlı dört duvar arasında vakit geçiren bireylerin yalnızlaşarak birtakım psikolojik bunalımlar geçirmesini dahi tetikleyebiliyor. Halbuki yapılması planlanan yatay mimari projesi ile insanın doğa ile içe içe huzur dolu bir hayat sürdürebilmesi daha kolay hale geliyor. Toprakla olan yakınlık artıyor ve daha sağlıklı bir yaşantıya adım atılmış olunuyor. Kısacası tek ya da en fazla çift katlı olan evler, insanı doğa ile bir araya getirerek insanlara enerjisi yüksek bir hayat vaat ediyor.

Aileler arası komşuluk ilişkileri artıyor

Dikey yönde yükselen tüm konutların kuşkusuz en büyük problemlerinden bir tanesi de aynı apartmanı paylaşan kişilerin birbirlerinden uzak kalması. Yüksek katlı binalar yüzünden yaşanan bu sorunun da yine yapılacak olan yatay mimari ile çözüme kavuşacağı tahmin ediliyor. Özlenen sıcak komşuluk ilişkilerinin yeniden başlaması, doğal olarak insanların sosyalleşmesini de olumlu yönde etkileyeceğe benziyor. Ayrıca insanların balkon kültüründen yine eskilerdeki gibi bahçelere taşınması ve hatta bahçenin bir köşesinde taze organik gıda yetiştirerek doğal şekilde beslenmesi dahi kolaylaşacak gibi görünüyor.

Binalara kota sınırı var

Yatay yapılaşmanın teşvik edilmesi için yeni imar yönetmeliğinde bazı ek maddelere yer veriliyor.  Gelen yeni düzenlemeyle birlikte artık taban alanı kullanımının %40’dan %60 oranlarına kadar çıkması isteniyor. Aslında inşaat kullanım hakkı yine eski sistemde olduğu gibi aynı. Ancak binaların kat sayısında önemli azalış gerçekleştiriliyor.mornot.com

Top