Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Vaziyet Planı Ne Demek?

Vaziyet Planı Ne Demek?

Detayların Gösterildiği Ölçekli Plandır.

İnşaat alanında yer alacak olan tüm öğelerin Bina yeri, telefon direği, yol, yön durumu, ağaç, su ve elektrik hatları ve bunun gibi detayların gösterildiği ölçekli plandır.

Projenin mimarı tarafından çizilen bu plan, yerleşim yerini göstermeye yarar.

Vaziyet planında neler bulunur? 

Toplam metrekare Tanımlı röper noktası Cadde sokak tanımları Yollar  Yönler Hakim rüzgar Eğitim  Çizgi kademelenmesi Yakın çevre düzenlemesi Yaya taşıt ilişkisi Çatı gösterimi Arazi, siluet kesiti

Vaziyet projesi örnekleri incelendiğinde mimari projelerdeki diğer çizimlere nazaran daha seçgel ve anlaşılır bir ifade tekniği olduğunu görürsünüz. Şöyle ki, eğer çizim tekniği bakımından temiz ve anlaşır bir dil kullanıldığı takdirde, vaziyet planı nedir sorusu kendiliğinden yanıt bulacaktır.

  1. Bina oturum oturum izi, çatı saçağı ve çatı saçak kotu gibi terimlerin anlaşılır şekilde gerek çizim gerekse de görsel anlamda çizgilerle ifade edilmesi gerekmektedir.
  2. Vaziyet planı kesitlerde kat yükseklikleri, su basman kotu, çatı biçimi açısından oldukça önemlidir.
  3. Arsa sınırı belirgin şekilde ifade edilmelidir.
  4. Yol genişlikleri ve komşu parseller vaziyet planı için çevreyi tanımaya olanak sağlar.
  5. Mimari projelerde vaziyet planı çizimi ilk olarak yapılır. Bu demek oluyor ki; vaziyet planları binanın tasarımına doğrudan etki eden bir konsept belirleme paftasıdır.
  6. Harita Mühendisi tarafından sağlanan Aplikasyon Krokisi , bina aplikasyon ölçüleri ve arsa köşe kotları ilgili idareden alınan Kırmızı Kot belgesi ve İnşaat İstikamet Rölövesiyle birbirini tutmalıdır.
  7. Bina girişi, yaya girişi, araç girişi ve araç park yerleri vaziyet planları içerisinde kesinlikle gösterilmesi gereken teknik ifadeler arasındadır.
  8. Kesitlerin nereden geçtiğini gösterir çizgilerin (kesit çizgilerinin de) mimari projelerde yer alan vaziyet plan çizimlerinde mutlaka kendine yer bulması gerekmektedir.
  9. Vaziyet çizimlerinde yapılan bazı basit hatalar arasında da yukarıdaki maddelerde belirtildiği üzere kesitlerin bina izdüşümünün dışına taşacak şekilde yerleştirilmesi gelmektedir.
  10. Vaziyet planın için ufak ama kat irtifakı kurulurken dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biri de şüphesiz ”kuzey oku” dur. Kuzey yönünü gösteren bu basit bir detay olmasına rağmen önemli bir yere sahip olan kuzey çizgisi mimari projelerde bağımsız bölümlere numara verilirken referans alınır.

Vaziyet üzerinde hangi dairenin hangi cepheye baktığını anlayabilirsiniz. Aynı zamanda otopark, yeşil alan ve diğer peyzaj düzenlemelerini de vaziyet planı üzerinden tanımlayabilirsiniz.

Top