Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ticari Konut Tapusu Nedir, Nasıl Alınır?

Ticari Konut Tapusu Nedir, Nasıl Alınır?

Ticari konut tapusu ticari faaliyetlerin gerçekleştirildiği gayrimenkullerde söz konusu olan tapu tipidir. Bu konutlar ofis, dükkan, depo vb. ticari amaçlarda kullanılıyor olabilir. Mesken tipi gayrimenkuller de sonradan ticari konuta çevrilmiş olarak karşınıza çıkabilir. Gayrimenkulun hangi amaca hizmet ettiği, tapu üzerinde yazar ve yazmalıdır. Ticari faaliyetler için kullanılan gayrimenkullerin tapusunda da ticari konut yazıyor olacaktır.

Konut tapusu alırken nelere dikkat edilir?

Tapu alırken dikkat etmek gereken en önemli durumların başında gayrimenkul tipi gelir. Gayri menkul un kullanım amacı ile tapuda yazan tip tutarlı mı kontrol edilmelidir. Mesken olarak satın alacağınız gayrimenkul, tapuda ticari gözüküyor olabilir. Aynı zamanda bu durumun tam tersi de yaşanabilir. Böyle durumlarda tapu tiplerini birbirine çevirme işlemi gerekli olacaktır. Bunun için gayri menkul un bağlı olduğu belediyeye müracaat edilmelidir.

Konut tapusunun gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren diğer hususları izinlerdir. Satın alınacak konutun kat irtifakı ve kat mülkiyeti olduğundan emin olunmalıdır. Özellikle kredi çekilerek alınacak konutlarda bu hususlar oldukça önemlidir. Kat irtifakı olmayan konutlara bankalar kredi çıkarmaz. Konut kredisi ile ilgili detaylı bilgi buradan alınabilir: Konut Kredisi Oranları

Kat mülkiyeti olmayan konutlar için ise cezai yaptırım uygulanır. Bu işlemler için tapu daireleri ile görüşülmelidir.

Ticari konut tapusu nedir ve nasıl olmalıdır?

Ticari konut tapusu nasıl olmalıdır diye bahsetmeden önce ne olduğunu açıklamakta fayda var. Kısaca ticari olarak kullanıcak gayrimenkulun kime ait olduğunu gösteren belgedir. Bu belgede, konutun büyüklüğü, bulunduğu mevki, konut tipi, hisse durumu ve hisse sahibi / sahipleri hakkında bilgiler, varsa tapu sicilindeki değişiklikler, sıra numarası ve tarih gibi bilgiler yer alır.

Ticari konut tapusunun özellikleri

Tapu alacaklar genelde ticari konut tapusu hangi özelliklere sahiptir diye merak eder. Bazı özellikler tüm tapu tipleri için geçerlidir. Yani mesken de ticari de olsa tüm tapularda olması gereken özellikler vardır. İnşaatlar konut projelerine uygun olarak hayata geçirilir.

Ancak bazen proje dışına çıkılmış konut özellikleri ile karşılaşılabilir. İnşaat sırasında onaylanan projede yer alan kat ve metrekare bilgileriyle uyumlu olmalıdır. Aksi halde ilerde tapu sahibinin ceza alması söz konusu olabilir. Bu nedenle tapuyla ilgili bilgiler belediyeden kontrol edilmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Bir konutun ticari faaliyetler için kullanılması için alınması gereken izinler vardır. Ticari konut tapusunun söz konusu izinlere sahip olması gerekir. Bu izinlerden biri diğer kat maliklerince verilen oy birliğidir.

Eğer bir binanın herhangi bir katı ticari olarak kullanılacaksa, diğer kat sahiplerinin buna izin vermiş olması gerekir. Tüm katlardan izin toplanmalıdır. Tek bir kat maliki dahi izin vermezse, o kat için söz konusu tapu çıkarılamaz.

Top