Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Teras Ne Demek?

Teras Ne Demek?

Dış Mekanda Yer Alan Kullanılabilir Alanları!

Coğrafi bir terim olarak taraça ve seki gibi isimlerle de bilinen teras, bir yapının yerden yüksekte kalan, dış mekanda yer alan kullanılabilir alanları tanımlar.

İmar yönetmeliğinde teras

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile binalardaki çatı ve teras uygulamaları düzenlenmiştir. Yönetmeliğe göre çatı piyesine sahip olan, bağımsız bölümün en son kattaki hududunun asgari %25’ine kadar olmak koşulu ile bağımsız bölümlere teras yapılabilir. Ancak bağımsız bölümlerdeki terasların birbirine olan uzaklıkları asgari 4 metre ve saçaklardan itibaren derinliği ise asgari 3 metre olmalıdır.

Teras çatı nedir?

%33 eğime sahip olarak inşa edilen mevcut çatı tasarımlarından farklı olarak çatının kapladığı alanın fonksiyonel olarak değerlendirilmesini amaçlayan teras çatılar %1.5 eğim ile inşa edilir.

Teras çatılarda yapılacak uygulamalar imar yönetmelikleri ile belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre gerekli mercilerden izin alınmak şartı ile teras çatılara peyzaj düzenlemesi, su deposu ya da iniş pisti yapılabilir.

Teras çatıların yalnızca ortak alan olarak kullanılmaları mümkündür. Teras çatılara getirilen diğer bir zorunluluk ısı ve yalıtım uygulamalarıdır. Ayrıca çatı kenarlarından maksimum 1 metrelik korkulukların yapılması gerekir.

Ortak kullanıma sahip teras çatılarda bahçe düzenlemesi yapılabilir. Bahçe yapılması durumunda, binada yaşayanların ortak kullanımına yönelik olarak wc, depo vb. amaçlar için kapalı mekanlar yapılabilir. Ancak kapalı mekanın toplam teras yüz ölçümünün maksimum %10’u büyüklüğünde olması ve 20 metrekareyi aşmaması gerekir.

Top