Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Tapu yapma nedir?

Tapu yapma nedir?

Tapu, bir arazinin ya da taşınmazın sahipliğini gösteren resmi bir belgedir. Tapulama, yani eski adı ile kadastro, taşınmazlar üzerinde sahip olunan bazı hakların tapu kütüğüne geçirilme işlemidir. Kısaca, bir bölgedeki arsaların kaydının devlet makamınca tutulmasıdır.

Tapular, Tapu Sicil Müdürlüğü’nce onaylanır ve kayıt altında tutulur. Kadastrolar aynı zamanda harita üzerinde de numaralandırılarak kayıt altına alınır. Herhangi bir hukuki durum ya da taşınmazların kullanımı hakkında çıkması muhtemel anlaşmazlık durumlarında bu kayıtlardan yararlanılır. Taşınmaz ya da arazi sahibi kişi kadastro belgesi ile konu arazi ya da taşınmaz üzerindeki sahipliğini kanıtlamış olur.

Tapulama, tarım arazilerinden alınan vergilerin eşit ve adil bir şekilde alınabilmesi için oluşturulmuş bir kamu hizmeti iken özel mülkiyet kavramının gelişmesi ile birlikte sınırların belirlenmesi ve anlaşmazlıkların çözümlenmesi için kullanılmaya başlanmıştır.

Tapulama Kanunu

766 Sayılı Tapulama Kanunu; tapulama işlemlerini düzenleyen ve tapulama birliklerine ve bölgelerine ilişkin hükümleri içeriyor.

Tapulama Tutanağı

Tarıma elverişsiz araziler ve bu türde bölgeler tapulanamıyor. Bu türden arazilerin, gayrimenkullerin tapulamaya tabi olup olmadığı konusunda anlaşmazlıklar da tapulama tutanağı sayesinde çözülüyor.

Top