Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Tapu Vekaleti Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi!

Tapu Vekaleti Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi!

Vekaletname!

Belirli bir kişinin başka biri adına işlem yapabilmesi için o kişiden yazı ve imza yoluyla vekaletname onayı alması gerekiyor. Farklı amaçlar için geçerli olan vekaletname, tapu işlemlerinde de kullanılabiliyor. Vekil atama işlemiyle ilgili sonrasında sorunlarla karşılaşmamak adına tapu vekaleti için gereken belgelerden, vekaletnamenin kapsamına kadar tüm detaylara dikkat etmek gerekiyor.

1. Gerçek Kişilerde Tapu Vekaleti İçin Gereken Belgeler: Vekalet verecek olan kişinin T.C. kimlik numarasını ve 2 adet vesikalık fotoğrafını (son 6 aya ait olmalı) ibraz etmesi gerekiyor. Vekalet verenin kimliğinin T.C. kimlik numarasını içermesi şart ve vekalet işlemleri sırasında işlem yapılacak adres detaylı şekilde belirtiliyor. Tapu dairesi kimlik olarak sadece nüfus cüzdanı ve pasaportu kabul ettiği için ehliyet geçersiz sayılıyor.

2. Tüzel Kişilerde Tapu Vekaleti İçin Gereken Belgeler: Tüzel kişiler için; yetkili kişiden alınan imza sirküleri, kimliği ve talimatlarını içeren bir belge ibrazı gerekiyor.Vekaletnamenin yurt dışında kullanılacağı durumlarda ise belge hangi ülkede kullanılacaksa o ülkenin anadiline yeminli bir tercüman aracılığıyla tercüme ediliyor.

3. Tapu Vekaleti İçin Nereye Başvurulur?: Vekaletnamenin kanuni açıdan geçerli olabilmesi için T.C. kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ya da pasaport ve 2 adet vesikalık fotoğrafla birlikte notere başvuruluyor. Böylece tapu için vekil atama işlemi tamamlanmış oluyor.

4. Tapu Vekaletinin Kapsamı: Vekaletname, pek çok işlem için kullanılabildiğinden sözleşmede neleri kapsadığı açık şekilde belirtilmesi gerekiyor. Sözleşmede kapsama alanı belirtilmediği takdirde gerçekleştirilecek işlem neyse izinler de sadece o işlemin niteliğini kapsayacak şekilde veriliyor.

Diğer yandan vekalet; vekilin ona atanan işi tamamlaması için gereken hukuki işlemlerin yapılması yetkisini de içeriyor. Ek olarak vekil gerçek bir kişi olabileceği gibi tüzel bir kişi de olabiliyor.

5. Tapu Vekaletinde Kapsam Dışı Olanlar: Vekil, özellikle yetkili olarak atanmadığı sürece taşınmazı devredemiyor, hak iddia ederek sınırlandırma yapamıyor, dava açamıyor, hakeme başvuramıyor, kefil olamıyor, bağışlama yapamıyor, sulh olamıyor, iflas ve iflasın ertelenmesi talebinde bulunamıyor. Ayrıca vekaletname “Tevkil Yetkisi” içermediği sürece vekil atanan kişi başka bir kişiyi vekil atayamıyor.

6. Tapu Vekaleti ile Yapılabilecekler: Vekaletnamede hangi işlemler belirtilmiş ise vekil sadece o tapu işlemlerini yapabiliyor. Bu yüzden konut satışı ya da kira işlemi mi yapılacak yoksa ipotek, kat karşılığı inşaat ya da terkin mi yapılacak açık şekilde işlemin adı belge üzerine yazılıyor. İşlemin adı açık şekilde belirtilmemiş ancak o anlama gelebilecek ifadeler kullanılmış olsa dahi tapu dairesi risk almıyor ve sonuç olarak ilgili işlemi gerçekleştirmiyor.

7. Tapu Vekaletinin İptali: Azil yapıldığı takdirde vekalet sona ermiş oluyor. Azil işlemi herhangi bir noterden yapılabileceği gibi tapu dairesine dilekçe vererek ya da göndererek de gerçekleştirilebiliyor. Azil yapıldığı takdirde vekil tapuda hiçbir işlem yapamıyor. Ek olarak kısmi azil işlemi de yapılabiliyor. Kısmi azilde vekilin bazı işlemleri yapması istenmiyorsa yalnızca o işlemler için azil uygulanıyor.

Hayalinizdeki evi almak için gerekli tapu işlemlerini öğrendiğinize göre emapark.com ve emapark.az ‘a tıklayıp aradığınız evi kolayca bulabilirsiniz.

Top