Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Tapu Masrafı Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler!

Tapu Masrafı Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler!

Alım Satım Sürecinde Tapu Masrafı.

Alım ve satım sürecinde karşılaşacağınız tapu masrafı da bu ek harcama kalemlerinden biridir. Rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamanıza ortam hazırlayan evleri, iş hayatınızın daha verimli geçmesini sağlayan dükkanları ve çeşitli projeleri değerlendirmek amacıyla ya da yalnızca yatırım yapmak için edineceğiniz arazilerin ederini ödemek haricinde de karşılaşacağınız çeşitli ek harcamalar bulunur. Gayrimenkul alırken ve satarken karşılaşacağınız bu masrafların ederini önceden biliyor olmanız, süreç içerisinde maddi anlamda sorun yaşamanızın önüne geçebilir.

Tapu Masrafı Nedir? Satış Sürecinde Kim Tarafından Ödenir?

Elinizdeki gayrimenkulü satmak arzusundaysanız veya yeni bir gayrimenkul edinecekseniz, karşınıza çıkan tapu masrafı ya da bir diğer adıyla tapu harcına karşı hazırlıklı olmalısınız. İlgili kanun gereğince gayrimenkulün alımı – satımı sırasında tapu daireleri tarafından kesilen ve en son kanun değişikliklerine göre yüzde 2 oranında olan bu masraf, hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenir. Tarafların aralarında yapacağı anlaşmaya göre yalnızca tek tarafın da üstlenebileceği tapu masrafı, devir teslim işlemlerinin sorunsuz olarak gerçekleştirilebilmesi için mecburidir.

Taşınmazların gerçek bedeli üzerinden hesaplanan tapu harcı, örnek bir hesapla realize edilebilir. 250 bin TL’lik gerçek bedeli olan bir gayrimenkulün satış sırasında yüzde iki ederindeki tapu masrafı, her alıcı ve satıcı taraflar için de beşer bin TL’ye denk gelir. Bu noktada, gayrimenkulün ederini ilgili masrafı da göz önünde bulundurarak yeniden belirleyebilir, masrafınızın daha az olmasını sağlayabilirsiniz.

Tapu İşlemleri Nerede Gerçekleştirilir? İşlem Sırasında Neler Gereklidir?

Satım veya alım sürecinde tapuya dair tüm işlemler, yaşadığınız ilin tapu dairelerinde tamamlanır. Tapu dairelerinde verilen hizmetin karşılığında hem alıcıdan hem de satıcıdan alınan tapu masrafı bedelinin yanında döner sermaye ücreti ve edinilen gayrimenkulün durumuna göre veraset ve intikal vergisinin ile vakıf taviz bedeli ilişiği de kesilebilir.

Tapu işlemlerinin eksiksiz olarak tamamlanabilmesi ve süreç içerisinde herhangi bir sorun yaşanmaması için satıcının altı ay önce çekilmiş bir adet fotoğrafı, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ve sabıka kaydını; alıcının ise altı ay önce çekilmiş iki adet fotoğrafı ve nüfus cüzdanının hem aslını hem de fotokopisini yanında bulundurması gerekir. Bunların yanı sıra gayrimenkule ait belediye rayiç belgesi ve tapusunun aslı ya da fotokopisinin ve varsa ipotek belgelerine ihtiyaç vardır.

Ev satışı konusunda son derece yararlı konulara dair makaleleri incelemek ve uygun koşullarda gayrimenkul satmak, satın almak veya kiralamak için hemen emapark.com ve emapark.az ziyaret edebilir, sunulan fırsatlardan ve avantajlardan hemen yararlanabilirsiniz.

Top