Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Tapu İptal Davası Nedir?

Tapu İptal Davası Nedir?

Tapu iptal davası tapunun kanuna uygun olmadığı ya da usulsüz yapıldığının iddia edildiği durumlarda açılır.

Tapu iptal davası nasıl açılır? 

Tapu iptal davası Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurularak açılıyor. Gayrimenkulün bulunduğu yerde açılması gerekliliği bulunuyor. Tapu iptal davası zamanaşımı genel olarak on yıl olarak belirlenmiş durumda.

Gayrimenkul hukuku tapu iptal davası açacak kişilerin durumdan tam anlamı ile haberdar olmaları gerekiyor. Çünkü, tapu iptal davaları fazlaca masraflı olabilmekte. Bu yüzden tapu iptal davası soruları ve önerileri için tapu hukuku avukatları ile çalışmak ya da onlardan yardım almak oldukça faydalı olabiliyor. Mahkemeye başvururken tapu iptal davası dilekçe örneği ile benzer şekilde dilekçe oluşturmak önem taşıyor. Tapu iptal davası görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu için dilekçeyi de bu mahkemeye vererek işlemleri başlatabilmek mümkün.

Tapu iptal davası hangi durumlarda açılır? 

Tapu ile ilgili sorunlarda açılabilir. Usulsüz kazanılan tapular içinde bu dava açılabilir. Tapuyu alma aşamasında hile kullanılmış ya da karşı taraf aldatılmış ise dava açma gerekliliği doğar. Tapu iptal davası açma süresi bir yıldan fazla olmamalıdır.

Tapu iptal davası çeşitleri 

Muvazaa nedeniyle tapu iptal davası: Dava taşınmazın değerine göre taşınmazın bulunduğu yer asliye veya sulh hukuk mahkemesinde görülür. Muvazaa Nedeniyle Tapu İptal Davasında davanın tarafları muvazaalı işlemin taraflarıdır.

Aile konutu nedeniyle tapu iptal davası: Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz. Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hâkimin müdahalesini isteyebilir.

Diğer tapu iptal davaları

Hesap hatası nedeniyle tapu iptali davası İmar ve ihya nedeniyle tapu iptali davası İnanç sözleşmesi nedeniyle tapu iptali davası Ölünceye kadar bakma sözleşmesi nedeniyle tapu iptali davası Gayrimenkul satış sözleşmesi nedeniyle tapu iptali davası Sözleşmeye aykırı olarak 3. kişiye devri nedeniyle tapu iptali davası Tapulu taşınmazlarda olağanüstü zamanaşımı nedeniyle tapu iptali davası Tapusuz taşınmazlarda olağanüstü zamanaşımı nedeniyle tapu iptali davası Taraf muvazaası nedeniyle tapu iptali davası Vekalet görevinin kötüye kullanılması nedeniyle tapu iptali davası

Top