Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Tapu Devir İşlemleri Nasıl Olmalı?

Tapu Devir İşlemleri Nasıl Olmalı?

Aldığınız ya da sattığınız evin tapu devir işlemleri için tapu dairelerine başvurmadan önce bir takım evrak hazırlığı yapmanız ve tapu işlemleri sırasında belirli noktalara dikkat etmeniz, işlemlerinizi çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Tapu işlemleri için gereken evraklar

  • Satıcının ve alıcının nüfus cüzdanları ya da yetkilendirilen vekil için vekaletnamenin aslı,
  • Satıcıya ait 1 adet ve alıcıya ait 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • Konutun zorunlu deprem sigortası kaydı,
  • Tapu çıkarıldı ise ilgili konutun tapu belgesi,
  • Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınacak olan emlak rayiç bedeli.

Tapu dairelerinde yapılacak işlemlerin başlatılabilmesi için tüm bu evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve başvuru için yetkili görevliye teslim edilmesi gerekir. Başvuru sırasında eksik evrak olduğu fark edildiği takdirde tapu işlemleri başlatılamaz ve başvuru belgesinde eksik evrak olduğu bildirilir. Bu noktadan sonra tapu işlemleri devam edemeyeceğinden, eksik olan evrakları tamamlayarak tekrar başvuruda bulunmanız istenir.

Tapu dairesine gitmeden önce randevu alabilirsiniz

Tapu dairelerinde randevusuz işlem yapabilme imkanı bulunsa da yoğunluk nedeniyle zaman kaybı yaşamamak ve dairede oluşacak yığılmaların önüne geçebilmek adına randevu sisteminin tercih edilmesi önerilir. Devredilecek olan konutun sahibi ya da yetkilendirilmiş vekili, Alo 181 Çağrı Merkezini arayarak kolayca randevu alma şansı bulabilir. Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesi olan www.tkgm.gov.tr adresinden de bir kaç adımda randevu almak mümkündür. Bu şekilde hem tapu dairesinde direkt olarak başvuru bölümündeki ilgili kişiyle görüşme şansı bulabilir, hem de uzun saatler boyunca sıra beklemeden tapu işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Tapu harcını ödeme konusunda ortak bir karara varın

Tapu dairesine gerekli evrakların teslim edilmesi ve devir işlemlerinin başlatılmasının ardından, döner sermaye hizmet bedeli ve tapu harcı ödemesi gündeme gelir. Yasal düzenlemelere göre hareket edildiğinde bu hizmet bedelinin ve belirlenen tapu harcı tutarının alıcı ve satıcı tarafından yarı yarıya ödenmesi gerekir. Ancak alışılagelmiş satış yöntemlerine göre hareket edildiğinde bu masrafların yalnızca alıcı tarafından karşılanması beklenir. Eğer alıcı taraf siz iseniz ve satıcıdan döner sermaye hizmet bedeli ve tapu harcının tamamını ödemeye yönelik bir teklif alırsanız yasal haklarınız gereği bu tutarı ödemek zorunda olmadığınızı belirtmeniz gerekir. Tapu devri ve konut satışı sırasında en çok anlaşmazlıkların yaşandığı nokta harç ödeme konusu olduğundan, ilk satış pazarlığı sırasında bu konuyu netleştirmek ve ortak bir karara varmak faydalı olabilir. mornot.com takip ederek bilgi alabilirsiniz.

Top