Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Sükna Hakkı Ne Demek?

Sükna Hakkı Ne Demek?

Oturma Hakkı..

Sükna hakkı, Türk Medeni Kanunu’nun 823’üncü maddesine göre, maliklere sahibi oldukları gayrimenkulün tamamında veya bir kısmında oturma hakkı sağlıyor. Bir binanın belirli bir bölümünde sükna hakkına sahip olanlar, ortak alanlardan faydalanabiliyor. Aynı zamanda binanın bakım ve onarım giderlerine de dahil olması gerekiyor. 

Oturma hakkı olarak da bilinen sükna hakkı ile ilgili merak edilen konuların başında, devredilip devredilemeyeceği ve miras olarak sükna hakkının devrinin mümkün olup olmadığı geliyor. Sükna hakkı, başkasına devredilemediği gibi, miras olarak da bırakılması söz konusu değil. Sükna hakkı sahibinin rızası olmadığı sürece bu hakkını kira yoluyla da devri de mümkün olmuyor. 

Sükna hakkı için gerekli belgeler 

Sükna hakkına sahip olmak için birtakım belgeler gerekiyor. Bu belgelerin başında sükna hakkı için taşınmaz mal söz konusuysa tapu senedi, yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numarasını belirten belge geliyor. Sükna hakkı tesisini talep eden tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları ile birlikte tarafların son altı ay içinde çekilmiş 6×4 cm boyutunda vesikalık fotoğrafları da gerekli belgeler arasında. Diğer gerekli belgeler ise vergi dairesinden alınan ve tarafların vergi kimlik numaralarını gösteren belge, sükna hakkı binanın bir kısmında tesis ediliyorsa inşaat projesinde veya krokide bu bölümün belirlenmiş belgesi, deprem sigortası, sükna hakkı mahkeme kararıyla tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme kararı. 

Top