Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Şufa Hakkı Ne Demek?

Şufa Hakkı Ne Demek?

Tapu Sicili İşlemlerinde Kullanılan Terimdir.

Şufa hakkı, tapu sicili işlemlerinde kullanılan bir terimdir. Önalım hakkı olarak açıklanabilir. Hisseli mülkiyete konu olan taşınmazlarla ilgilidir. Herhangi bir hissedarın, hissedar olmayanlara karşı, öncelikli satın alma hakkını belirtmektedir. Dolayısıyla, şufa hakkı yani önalım hakkı, bir hissedarın hissedar olmayanlara karşı öncelikli satın alma hakkını ifade ediyor. Ortak alınan hisseli gayrimenkule ait bir hissenin satışı söz konusu olduğunda, öncelikle hissedarlara satışa çıkarılan hisseyi alıp almayacağı soruluyor. 

Şufa hakkına kimler sahip olabiliyor?

Şufa hakkına sahip olmak için, taşınmaz bir malda hisse sahibi olmak yeterli oluyor. Bu nedenle şufa hakkının tapu kütüğünde şerhine gerek duyulmuyor.

Şufa hakkının kullanılmasının mümkün olmadığı haller nelerdir?

Paydaşlar arasındaki satımlar Cebri artırmayla satımlar Bağışlama Bir şirkete sermaye olarak konulması Miras yolu ile intikal ve ölüme bağlı tasarruflar Önalım konusunun trampa yapılması Önalım konusunun kamulaştırılması Önalım konusunun tapusuz olması Mirasın taksimi Paydaşlıktan çıkarma Önalım hakkı konunun kat mülkiyetine tabi olması Ölünceye kadar bakma sözleşmesinin yapılmış olması Taşınmaz vaadi sözleşmesinin yapılmış olması Paylı taşınmazın paydaşlar arasında fiilen yapılmış olması Önalım hakkından feragat veya vazgeçilme

Şufa hakkı davası hakkında bilmek gerekenler

Şufa hakkı davasının açılacağı mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Şufa hakkı davası açılması için gerekli şart, hisseli bir gayrimenkulün hissedar olmayan bir kişiye satışı sonrasında, mevcut hissedarlardan biri tarafından başvurulması.

Top