Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Sitede Kat Blok Olarak Kat Mülkiyeti Alınabilir Mi?

Sitede Kat Blok Olarak Kat Mülkiyeti Alınabilir Mi?

Güzel bir sitede hayalinizdeki eve sahip olurken dikkat edilmesi gereken öncelikli konulardan birisi sitede kat mülkiyeti durumudur. Kat mülkiyeti özellikle site yaşamı içinde önem arz etmektedir.

Sitede kat mülkiyeti neden önemlidir?

Kat mülkiyetini tanımlamak gerekirse, kat mülkiyeti; tamamlanmış bir yapının herhangi bir bölümünün (daire, depo, teras, bahçe gibi) o yapıdan ayrı ve bağımsız bir şekilde haklarının alınmasıdır. Kısaca, kat mülkiyeti tamamlanmış bir binadan ortak ve bağımsız alanların kanunlar yolu ile sahiplendirilmesidir. Bir apartman için söz konusu olan alanlar daire, kiler, apartman boşlukları gibi bölümlendirilirken, bir site içerisinde daire, teras, depo, ön bahçe, arka bahçe, bodrum, otopark, sosyal tesis gibi versiyonlanabilen çok fazla alan yaratılabilmektedir. Bu alanların ortak alan mı yoksa size ait alan mı olduğu bilgisi sadece kat mülkiyetinde yer alır. Bu durumdan ötürü özellikle sitede kat mülkiyeti büyük önem taşır.

Sitede kat mülkiyeti nasıl işlemektedir?

Sitede kat mülkiyetine başvurabilmek için öncelikle bitmiş olan mevcut yapıya ait müteahhit firma tarafından oluşturulmuş ve yetkili merciler tarafından onaylanmış mimari projeye ve ilgili belediye tarafından verilmiş yapı kullanma izin belgesine ihtiyaç duyulur. Bu sebepledir ki kat mülkiyeti sitelerde müteahhit firmalar tarafından oluşturulur ve bağlı bulunduğu belediyeye yapılan ruhsat başvurusu beraberinde sunulur.

Sitede kat mülkiyeti içeriğinde, tamamlanmış yapı içerisindeki ortak kullanıma sunulan ve bağımsız olarak kullanılan tüm bölümler tek tek belirtilir (daire, depo, teras, bahçe… gibi) ve belirtilen her bir bölümün ortak ya da bağımsız alan oldukları net bir şekilde ifade edilir.

Bu sebepledir ki özellikle site içerisinde bir daire sahibi olmadan önce, sahip olacağınız daireye ilişkin tüm alanların kat mülkiyetinde esasta kime ait olduğuna çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü satın alma işlemi gerçekleştikten sonra yapılacak tüm itirazlar için kat maliklerinin en az beşte dördü çoğunluğu ile onayının alınması gerekir.

Sitede tek blok olarak kat mülkiyeti alınabilir mi?

Sıklıkla karşılaşılan sitede kat mülkiyeti konusunda tek blok olarak kat mülkiyeti edinilmesi mümkün değildir. Kat mülkiyeti, kanuna göre çok net bir şekilde beş veya daha fazla kişi tarafından edinilmiş arsa üzerinden pay sahiplerinden en az beşte dördünün kart mülkiyetine geçiş koşulu aranır. Kat mülkiyeti edinilecek site blokları aynı arsa üzerinde konumlandırıldığı için tüm blokların eş zamanlı olarak kat mülkiyeti alması gerekir. Fakat nadir görülen bir durum olarak, eğer site blokların arsa tapuları farklı ise bu durumda her mevcut arsa üzerinde konumlandırılmış blok sahipleri arasında beşte dört oranı koşulu aranır.

Top