Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Seçeceğiniz Ev Hangi Yöne Bakmalı?

Seçeceğiniz Ev Hangi Yöne Bakmalı?

Ev Hangi Yöne Bakmalı?

Ev satın almak kolay bir iş değildir. Günümüzde inşaat sektörü sürekli değişmekte, bu durumda konut sahibi olacak kişiler için farklı alternatifler demektir.  Bu nedenle aceleci davranmamak yanlış seçimler yapmanızı önler. En büyük yatırım araçlarından biri olan konut satın alırken evin muhiti, ulaşıma olan yakınlığı, oda sayısı ve büyüklüğü gibi dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri de konut için cephe seçimidir.

Konut için cephe seçiminin önemi

Yaşadığınız şehrin mevsim koşullarını göz önünde bulundurarak bu seçimi yapmalısınız. İç mekanda sizi rahatsız eden bir problemi değiştirme şansınız vardır. Ancak bu değişiklik cephede mümkün değildir. Günün hangi saatlerinde ışık alıyor, karanlık odası var mı gibi soruların yanıtları önemlidir. Peki cephelerin avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

Güney cepheli evler

Ülkemizde genellikle tercih edilen evler güney cepheli evlerdir. Gün ışığını tüm gün aldığı ve kışın ısınma masraflarını düşürdüğü için öncelik bu cepheye verilmektedir. Kış mevsimine girerken kombi kullanan kişiler için de bu fark ortaya çıkar. Kuzey cephesinde oturanlar kombi yakmaya başladığında, güney cephesinde oturanlar henüz kombiye ihtiyaç duymazlar. Çünkü gün ışığı evlerini tüm gün ısıtır. Aynı zamanda diğer cephelere göre güney cephesindeki evler her zaman daha aydınlıktır. Bu cepheden ev almak isteyenler en üst kattan konut satın almamalıdır. Çünkü eve giren güneş ışığı fazladır. Bu cephedeki evlerin bir diğer dezavantajı bir miktar daha pahalı olmasıdır.

Kuzey cepheli evler

Bu cepheden ev satın almak veya kiralamak diğer cephelere göre daha uygun fiyatlıdır fakat içine yapacağınız bazı masraflar olabilir. Kuzey cepheli evler daha çok kış aylarının yumuşak geçtiği illerde tercih edilmelidir. Çünkü kışın güneş ışığını az miktarda alırlar ya da hiç almazlar. Bu sebeple kışın ısınma giderleri daha fazladır. Isınma masraflarını azaltmak için pencerelerde çift  cam kullanılmalı ve duvar yalıtımı yapılmalıdır. Aynı zamanda ev güneş görmediği için daha az aydınlık olur fakat bu durum dekorasyon ve aydınlatma ile değiştirilebilir.

Kuzey cepheli ve zemin kat, aynı zamanda yalıtımı olmayan konutlarda diğer sıkıntı ise nemdir. Nem ve küfü engellemek için yalıtım yaptırmalısınız. Yalıtım yaptırarak hem bu sorunu çözer hem de ısı kaybını en aza indirmiş olursunuz. Bu cephedeki evler rüzgarın geliş yönündedir ve rüzgar yönünde bulunan bir mutfak ve tuvalet, kokunun evin içine dolmasına sebep olmaktadır. Kuzey cepheli evlerin en güzel tarafı yazın sıcakta rahat rahat oturmaktır. Sıcağı sevmiyorsanız bu konuyu göz ardı etmemelisiniz.

Satın alacağınız ya da kiralayacağınız konut için cephe seçimi yaparken beklentilerinizi belirlemeniz ve buna göre konut arayışa girmeniz sizin için faydalı olacaktır.mornot.com

Top