Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Satış Vaadi Sözleşmesi Ne Demek?

Satış Vaadi Sözleşmesi Ne Demek?

Bir gayrimenkul ile ilgili belirlenen satış bedeline göre satıcının gayrimenkulün satışını gerçekleştireceğini, alıcının ise bedelini ödeyerek gayrimenkulü satın alacağını taahhüt ettiği sözleşmeye satış vaadi sözleşmesi deniyor.

Satış vaadi sözleşmesi, ileride yapılacak asıl satış öncesi bir ön sözleşme niteliği taşıyor. Satış vaadi sözleşmesini düzenleme konusunda yetkili kişiler noterlerdir. Noterler tarafından düzenlenen satış vaadi sözleşmesi, diğer tüm resmi işlemlerde de geçerli oluyor. 

Bir satış vaadi sözleşmesinde tarafların fotoğraflarının ve noter mührünün olması zorunluluğu aranıyor. Aynı zamanda sözleşme metninde tarafların hak ve borçları açıkça, tereddüte mahal vermeyecek şekilde; gayrimenkulü ile ilgili bedel ve ödenme şekli sözleşmede mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Sözleşmede açıkça ifade edilmesi gereken diğer bilgiler ise satış bedeli ve ödeme şeklidir.

Peki satış vaadi sözleşmesinin tapuya şerh edilmesi şart mı? Evet, satış vaadi sözleşmesinin tapuya şerh edilmesi gerekli. Ayrıca, söz konusu şerhin süresi beş seneyle sınırlı tutuluyor. Tapuya şerh edilen kişisel haklar ise üçüncü şahıslara karşı ileri sürülebiliyor. Satış vaadi sözleşmesinde satıcı ve alıcının, bir başka deyişle tarafların talepleri doğrultusunda cayma durumunda cezai şart konulabiliyor. Örneğin; alıcı, söz konusu sözleşmeye dayanarak tek taraflı olarak asıl satışın yapılmasını isteyemezken, satıcının da bu işleme katılması gerekliliği bulunuyor. 

Top