Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Satıcıların Ev Satarken Beyan Etmek Zorunda Olduğu 10 Şey!

Satıcıların Ev Satarken Beyan Etmek Zorunda Olduğu 10 Şey!

Ev satışında satıcıların beyan etmesi gereken, yasal olarak zorunlu belge ve evraklar vardır. Bunlar kişilere ve durumlara göre değişiklik gösterebilir. İşte satıcıların ev satarken beyan etmek zorunda olduğu 10 şey…

1.Satıcı Bizzat Geliyorsa

Ev satmak için kişi bizzat işlemleri yürütüyorsa; nüfus cüzdanı, son altı ay içerisinde çekilmiş fotoğraf (6*4) , emlak beyan değeri (belediyeden alınacak) ve deprem sigortası belgesi beyan etmesi gerekir. (Eğer ev kat irtifaklı ise deprem sigortası istenmez ancak kat mülkiyetine geçmiş ise istenir. Kat irtifakında taşınmazın niteliği arsa olarak yer alır. Kat mülkiyetinde ise betonarme apartman diye yer alır.)

2.Satıcı Bizzat Gelmiyorsa

Satıcı adına satışı yapacak kişi ismine yetkisi tam olan noter tarafından düzenlenmiş vekaletname olması gerekir. Bu satışta da vekil atanan kişinin fotoğrafı, nüfus cüzdanı ile emlak beyan değeri istenmektedir.

3.Taşınmaz Üzerinde Haciz ve İpotek Varsa

Bu durumda alıcı borçları kabul ediyorsa satış yapılabilir. Bu kabule ek olarak yukarıda sayılan diğer evraklarda beyan edilmelidir.

4.Taşınmaz Üzerinde Kamu Alacağı (kamu haczi, asfalt katılım payı), Aile Konut Şerhi Varsa

Satıcı bu şerhlerin terkin yazılarını ilgili kurumlardan posta yoluyla getirtmek zorundadır. Satıcı tarafından getirilen terkin yazıları doğrultusunda şerh ve beyanlar tapu müdürlüğü tarafından taşınmazın kayıtlı olduğu kütük ve sistemden kaldırılarak satış gerçekleştirilir.

5.Satıcı 65 Yaşın Üstündeyse

Tapu memuru gerek görürse satıcıdan akli dengesinin yerinde olduğuna dair doktor raporu isteyebilir. İstenen söz konusu belge bir günlük geçerliliğe sahiptir. Bu belgenin istenme sebebi eğer satıcının varisleri varsa ileride muhtemel bir sorunun önüne geçmektir.

6.Satıcı Okuma Yazma Bilmiyorsa

Satıcının okuma yazma bilmediği durumlarda iki tane akraba olmayan ve soyadları tutmayan şahit istenir.

7.Satışa Söz Konusu Taşınmaz Yaşamayan Bir Kişiye Aitse

Bu durumda mirasçılar öncelikle taşınmazın intikalini yaptırmak zorundadırlar. (İntikal; taşınmazın, ölünün adından sağların adına geçmesi işlemidir.) Daha sonra mirasçılardan bizzat gelenler nüfus cüzdanları ve bir adet fotoğrafları ile kendileri, gelemeyenler ise vekaletname vererek satışı yapabilirler.

8.Taşınmaz Sahibi Yurt Dışındaysa

Taşınmaz sahibi yurt dışında yaşıyorsa ancak Türk vatandaşı değilse mavi kart ve pasaportlarını beyan ederek satışı gerçekleştirebilirler. Taşınmaz sahibi yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı olup kendisi gelemiyorsa yaşadığı ülkenin konsolosluğundan verilmiş olanev satışı vekaletname doğrultusunda satış gerçekleştirilebilir.

9.Satıcı Engelli veya Hükümlüyse

Satıcının engelli ya da hükümlü olması durumda satış mahkeme kararıyla tayin edilen vasi yoluyla yine mahkeme tarafından verilen satış yetkisi doğrultusunda gerçekleştirilebilir.

10.Satıcı 18 Yaşından Küçükse

Bu durumda anne ve baba ayrı değilse birlikte gelmek zorundadır. Ayrı iseler çocuğun velayeti kimde ise velayet sahibi kişinin velayet belgesi ile gelerek satış yapması mümkündür.

Top