Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Yeni Akım Sadeleşme

Yeni Akım Sadeleşme

Yeni Akım Sadeleşme

Maksimalizmin aslında içerisinde bir tehlike barındırdığı uzun zamandır bilinen bir gerçek, sahip olduklarınız gün gelir size sahip olur.

 Bu sebeple eşyanın kölesi olmak istemeyenler için yeni bir akım doğdu; decluttering yani sadeleşme.

Yükselen trend: sade yaşam

Yaşam kalitesini yükseltmek isteyenler bir süredir devam eden sadelik trendine uyum sağlıyor. Bu trendin amacı eşyada boğulmamak, eşyaya hizmet etmemek, buradan kazanılan zamanı da deneyimler yaşamak için harcayarak altın değerinde anılar toplamak olarak belirleniyor. Yaşam mekanlarında sadeleşme, az çabayla düzenli bir ev yaratabildiği için özellikle kadınların ilgisini çekiyor. Satın alınan her yeni eşya, her bir obje evin dağınıklığına katkıda bulunduğundan ve düzeni sağlamak için ekstra çaba gerektirdiğinden bir süre sonra sizi kölesi haline getiriyor.

Bu duruma düşmemek için neler yapabilirsiniz? İlk kuralınız bilinçli alışveriş olmalı. Özellikle de gereksiz kalabalık ve düzensizlik yaratacak araç gereç alışverişine dikkat etmeniz gerekiyor. İkinci kural ise eldekileri gözden geçirerek fonksiyonel kullanımlarını keşfetmek olmalı. Her bir obje yalnızca tek bir amaç için kullanılmak zorunda değildir. İşte,  sadeleşmek ve düzenli bir eve sahip olmak istiyorsanız almamanız gereken beş ürün grubu.

  1. Trend olan her şey

Düzenli bir ev yaratma amacındaysanız ilk kuralınız trendi parçaları satın almamak olmalı. Dönemlik moda olan kaplamalı sehpalar, büfe süsleri, kilimler veya mutfak eşyaları, yenileri moda olur olmaz işlevlerini yitirirler. Bundan kaçınabilmek için sade ve işlevsel parçalar edinebilirsiniz. Böylelikle eskiden aldıklarınızı depolayacak yer bulma, belli aralıklarla onları düzenleme ve temizleme gibi işlerin hepsinden kurtulmuş olursunuz.

  1. Tek kullanımlık ürünler

İkinci kuralınız tek kullanımlık ürünlerden kaçınmak olabilir. Meyve saklamak için plastik bir kutu, çantaya atıp çıkmak için gözünüze pratik gözükebilir ama kırk yılda bir iş yerinize meyve taşıyorsanız sizin için anlamı yok demektir. Bir peçeteye sararak da aynı işi yapabilirsiniz. Birbirinden çok farklı bisküvi kalıpları, yumurta kesicileri, her bir alan için ayrı tarzda depolama kutuları gibi eşyalara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünebilirsiniz.

  1. Bir gün lazım olma ihtimalini düşünerek aldıklarınız

Üçüncü almayacağınız şey ise “Ya lazım olursa?” diye düşünerek alıp depolayarak el altında tuttuklarınızdır. Aslında bunlar lazım oldukları zaman kolayca temin edilebilirler, sadece ekstrem durumlarda ihtiyaç duyulduklarından da sıradan zamanlarda kalabalık etmekten başka işe yaramazlar. Size sadece şu an lazım olan şeyleri satın almayı ilke haline getirirseniz bu durumdan kolayca kurtulabilirsiniz.

  1. Belli dönemlere özgü objeler

Dördüncü kural mevsimlik veya kısa dönem kullanımı olan şeyler için lüzumundan fazla alışveriş yapmamak olmalı. Yılbaşı süsleri için dev bir kutuya ihtiyacınız oluyorsa, sadece bayram yemeklerinde ortaya çıkan büyük cam limonalatalık çok yer kaplıyorsa alışveriş esnasında tekrar düşünmeniz gerekebilir. Bunları seviyorsanız tamamen vazgeçmeniz gerekmez ama depolarken ve bakımını yaparken işlevlerinden daha fazla yer kaplamayacaklarından emin olmalısınız.

  1. Ucuzluklarıyla cezbeden objeler
  2. Son kural ise aslında en önemlisi; sadece ucuz olduğu için hiçbir şeyi almamak… Çok beğendiğinizi hissediyorsanız elinize alıp nerede, ne zaman, neyle birlikte ve kaç kere kullanacağınızı düşünmek, o gereksiz objeden uzaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Top