Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Rayiç Bedel Ne Demek?

Rayiç Bedel Ne Demek?

Rayiç bedel, genel kullanım olarak “pazar değeri” anlamını taşıyor. Bir taşınmazın güncel gayrimenkul pazarı koşullarına göre belirlenen en düşük alım-satım miktarına “rayiç bedeli” deniyor. Rayiç bedel belirlemesi belediyelerin hizmetleri kapsamına giriyor. Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metrekare bazında en alt limitten yüksek olması şartıyla evin satın alma bedelini, belediyeye bildirdiğiniz ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir.

Rayiç bedelin belirlenmesi gayrimenkul alım-satım işlemlerinde gerekli oluyor. Örneğin bir konut satın alımı sürecinde yapması gereken ilk işlem, konutun bağlı bulunduğu belediyede rayiç bedelin belirlenmesi oluyor.

Peki rayiç bedeli hesaplaması nasıl yapılıyor? Rayiç bedelini öğrenmek için gayrimenkulün sınırları içinde bulunduğu belediyeye başvurmak gerekiyor. Bir konut veya arsaya ait rayiç bedel hesaplaması yapılırken gayrimenkulün lokasyonu, şehir merkezine yakınlığı, ulaşım olanakları, önemli konut projelerine mesafesi, çevresindeki alışveriş ve eğlence merkezleri, konumuna yakın hastane ve okul gibi kamu kuruluşlarının bulunması, dükkanların bedelleri, deprem bölgesinde olup olmadığı, bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik özellikleri göz önüne alınıyor.

Rayiç bedeli, söz konusu bölgede ya da semtte yapılaşma oranının artması ve şehirleşmenin yüksek seviyede olması durumunda daha yüksek oluyor. Gayrimenkul rayiç bedelini etkileyen bir diğer başlıksa, ülke ekonomisinde ve genel piyasada canlılık.

Top