Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Ortak Ev, Ortak Kazanç Getirir Mi?

Ortak Ev, Ortak Kazanç Getirir Mi?

Ortak Hisseli Gayrimenkul!

Tek başınıza gayrimenkul alacak kadar birikimiz yoksa ya da eşiniz, akrabanız veya dostlarınızla beraber yatırım yapmak istiyorsanız ortak hisseli gayrimenkul sahibi olabilir, önünüze çıkan fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Ev, arsa, tarla gibi gayrimenkullerin çoğunlukla tek bir sahibi olur ve mülkle alakalı kararları tek başına alabilir. Ancak mirasla edinilen mülkler, zorunlu olarak ortak hisseli alınan gayrimenkullerin birden fazla sahibi vardır. Veraset intikali ile varislere kalan gayrimenkullerin de birden fazla sahibi olabilir. Bu durumlarda tapu birden fazla kişi üzerine değişik oranlı hisselerde çıkar. Bazen de eşler, akrabalar, arkadaşlar bir gayrimenkule ortaklaşa sahip olabilir. Yani zorunlu olarak ya da kendi isteğinizle bir gayrimenkule hisseniz oranında ortak olabilir, hisseniz üzerinde istediğiniz tasarrufu yapabilirsiniz.

Küçük Yatırımcıya Altın Fırsatlar

Ortak tapulu mülk sahibi olmak ilk başta anlaşmazlıklara sebep oluyormuş hissi uyandırsa da aslında pek çok yatırım fırsatının kapısını açan bir anahtar rolündedir. Çevreden duyulan, bir şekilde haber alınan gayrimenkul yatırım fırsatları birikimler yetmediği için değerlendirilemiyor. Ve biraz zaman geçince o evlerin, arsaların ulaştığı değerleri görünce hayıflanmamak mümkün değil. Ya da önünden geçerken ilanını görülen evde oturma düşüncesi çok cazip geliyor.

İşte bunun gibi bütçenizin yetmediği satılık ev, arsa alma fırsatlarını çevrenizde güvenebileceğiniz birkaç kişiyle birlikte değerlendirebilirsiniz. Üstelik ortak ev ya da arsa almak için paydaşlar arasında kan bağı olmasına gerek yoktur. Nişanlınız, çocukluk arkadaşınız veya iş yerinizden dostlarınızla birlikte uygun fırsatları değerlendirip kazançlı yatırımlar yapabilirsiniz. Alacağınız ortak gayrimenkul üzerinde hisseniz oranında satış, rehin, devir gibi yetkileri kullanabilirsiniz. Ayrıca hissenizi satarken önceliği ortaklara verebilir, kolaylıkla satışı yapabilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortaklaşa gayrimenkul almaya karar verdiğiniz ortaklarınızın tamamının bütçesi mülkü almaya yetiyorsa tapu müdürlüğüne gidilerek alımı yapabilir, her hissedara ayrı tapu çıkartabilirsiniz. Hissedarların birikimleri yeterli değilse banka kredisi kullanabilirsiniz. Bazı bankalar akrabalık bağı olmayan ortaklara kredi vermeyebilir. Ancak biraz araştırmayla uygun oranlarda kredi veren bankayı bulabilirsiniz.Bankalar her bir hissedarın ayrı ayrı krediye başvurmasını ya da bir hissedar ve diğerlerinin kefil olacak şekilde başvuru yapmasını istiyorlar. Bankalar maksimum 4 ortağa kadar ayrı ayrı kredi çıkartabiliyor.

Bankaların üzerinde durduğu önemli bir nokta da satılık ev alacak paydaşların kredi puanlarının uygun olması. Tapu işlemlerinde de tapu ücreti tek bir satış yapılmış gibi çıkıyor ve ortaklar arasında eşit oranda paylaştırılarak ödeniyor.

Top