Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Nasıl Müteahhit Olunur?

Nasıl Müteahhit Olunur?

Müteahhit, kar getiren bir iş kolu olması ve özellikle büyük şehirlerde yapılaşmanın artması gibi nedenlerle en çok tercih edilen mesleklerden biri haline geldi. Türk vatandaşı, 18 yaşından büyük herkes Müteahhitlik Yetki Belgesi alarak şirket ya da şahsi olarak müteahhitlik yapabiliyor.

Yetki Belgesi alan herkes müteahhitlik yapabilir

Alışveriş merkezlerinin artması, yapılaşma, kentsel dönüşüm, plazalar ile birlikte inşaat sektörü geçmiş yıllara oranla çok daha iyi para kazandırıyor. Buna paralel olarak müteahhitlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Peki, nasıl müteahhit olunur, rekabetin kıyasıya yaşandığı bu sektörde nasıl tutunulur? Bunun için müteahhitlerin çok kaliteli işler yapması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her yıl belirli sayıda kişilere verdiği Müteahhitlik Yetki Belgesi alarak şahıs ya da adi şirket olarak müteahhitlik işine başlayabilirsiniz.

Müteahhitlik Yetki Belgesi nasıl alınır?

Müteahhit olmak için öncelikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurularak Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi numarası alınıyor ve başvuru formu dolduruluyor. Ardından ilgili ticaret odasına kayıt yaptırılarak oda kayıt sicil süresi belgesinin aslı ve fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim ediliyor. Daha sonra ilgili bakanlığın İnternet sitesine girilerek TC numarası ile kayıt yapılıyor. Genellikle üstlenici veya yüklenici firma ya da şahıs olarak yapılan müteahhitlik mesleği için hiçbir okuldan diplomanız olması gerekmiyor. Türk vatandaşı olan ve 18 yaşını bitiren herkes, müteahhitlik için Ticaret Odası’na kayıt yaptırabiliyor. Tüm mesleklerde diploma gerekli olmasına rağmen müteahhitlik için başvurularda herhangi bir okul diploması veya fotokopisi istenmiyor. Yetki belgesi olmayan, hatalı inşaat yapması nedeniyle ceza alan müteahhit şahıs veya şirketler müteahhitlik yapamıyor.

Kaliteli işler yaparak iyi referans alın

Çok kar sağlayan ve geniş bir istihdam alanı olan inşaat sektöründe rekabet oldukça zor ve ayakta durulması her alanda olduğu gibi büyük çaba istiyor. Özellikle büyük bütçeli işlerde açılan ihaleleri almak için, güçlü olmayı ve güvenilirliği gerektiriyor. Büyük bütçeli işler yapan bir müteahhit olmak için yaptığınız işlerdeki kalitenizi kanıtlamanız gerekiyor. Uzmanlar yeni başlayanlara yetersiz bir bütçe ile kalitesiz bir bina yaparak işe başlamamalarını tavsiye ediyor. İlk işiniz kalitesiz ve kötü bir izlenim bırakırsa oldukça çekişmeli olan bu sektörde, hem güven hem de itibar kaybedersiniz. O nedenle ilk kez müteahhitlik yapacak olanlar, yüksek bütçeli ve kaliteli işlerle işe başlayarak iyi bir referans alıyor

Top