Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Muris Muvazaası (Mirastan Mal Kaçırma) Ne Demek?

Muris Muvazaası (Mirastan Mal Kaçırma) Ne Demek?

Miras bırakacak kişinin mirasından faydalanacak olan varislerini dışlayarak mirasını dağıtması işidir, bunu fark eden diğer mirasçılar da muris muvazaası davası açarlar. Özellikle kız çocuklarının mirastan pay almaması için sıkça yapılan muvazaa işlemleri hukuki açıdan bir şey ifade etmemektedir. İlgili dava açıldığı takdirde mirasçılar hakları olan miras paylarına kavuşabilmektedir. 

Miras bırakan kişiler yaşlanmaları ile beraber bazı mirasçılarından mal kaçırma amacı ile taşınmazlarını diğer mirasçılarına devir etmektedir. Bazı mirasçılarını hukuk dışı bir işlemle mirasından mahrum bırakmayı amaçlamaktadır. Çoğu kez bedel ödenmeyip bağışlanan taşınmaz aslında satılmış gibi gösterilmekte, zaman zaman da tapudaki satış bedeli ile gerçek satış bedeli arasında ciddi boyutlar fark olacak şekilde satış gerçekleştirilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan, hakkı çiğnenen, bütün mirasçılar tarafından dava açılabilir.

Kimler muris muvazaası(Mirastan mal kaçırma) davası açamaz?

Hukuki bir yararı olmayan kimse, reddi miras halinde mirası reddeden kişiler, miras hakkından feragat sözleşmesi ile vazgeçmiş bulunan kişiler ve miras bırakan tarafından mirastan çıkartılan kişiler muris muvazaasına dayalı olarak herhangi bir dava açamamaktadır.

Top