Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Muhdesat Nedir?

Muhdesat Nedir?

Muhdesat, bir taşınmaz üzerinde sahibinin değil de bir başka kişinin veya kişilerin yapısının bulunmasıdır. Bu yapı bir ağaç bile olabilir. Başka bir deyişle taşınmazda imar aşamasından sonra ortaya çıkan bölümlenmiş toprak parçasında bu taşınmazın önceki hissedarlarının ağacının veya başka bir yapısının olması mümkündür. Burada önceki hissedarlara muhdesat denir ve bu kişiler bahsedilen yapılar veya ağaçlar üzerinde hukuk önünde hak sahibi sayılır.

Muhdesat Terkini

Tapu kütüğünün beyanlar hanesinde muhdesat yer alır. Muhdesat terkini önceki hissedarların üzerinde hak sahibi olduğu yapının yanması, herhangi bir şekilde yok olması veya hakkından vazgeçmesi durumunda gerçekleşebilir. Hak sahibinin isteği doğrultusunda muhdesat terkini başlatılabilir. Hak sahibi bunu tescil istem belgesi ile yapar. Bu belge yine hak sahibinin isteği doğrultusunda yetkililer tarafından hazırlanır.

Muhdesat Aidiyet Davası

Muhdesat aidiyetinin tespiti davasında; ortaklığın giderilmesi davasının yargılaması sırasında muhdesatın davacı tarafından meydana getirildiğini açıkça kabul edenler dışında kalan ve taşınmazda paydaş olan tüm tapu maliklerinin taraf olması zorunludur.

Muhdesat Nasıl Kaldırılır?

Muhdesatı kaldırma idari bir işlemdir ve muhdesatın 3402 sayılı Kadastro Kanununun 19. maddesince tapu kütüğünün beyanlar sütununda gösterilebilir.

Madde 19 – Tapuda kayıtlı taşınmaz malın zilyet lehine tespitinde, mevcut ve her türlü takyid ile sınırlı ayni haklar saklı tutulur. Eski tapu kayıtlarındaki bu tür hak ve mükellefiyetler, kadastro tutanağında belirtilerek yeni kütüklere aynen geçirilir.

Taşınmaz mal üzerinde o malın malikinden başkasına veya paydaşlarından birine ait muhdesat varsa malın sahibi, cinsi, ihdas tarihi ve iktisap sebebi belirtilerek tutanağın ve kütüğün beyanlar hanesinde gösterilir. Muhdesat sahibi tapu dairesinden tescil istem belgesi ile kendi hakkını terkin ettirebilir.

Top