Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Uyum, Ölçü, Renk, Heyecan İşte Mobilya Dünyası!

İnsan evinin mobilyalarını yenilerken hep güzel bir heyecan duyar. E ne de olsa yeni mobilyalar, yenilenmiş yaşam alanları herkesi mutlu eder değil mi? Bu heyecandan dolayı da mobilya seçmek ve satın almak kolay görünür gözümüze. Bir koltuğa mı ihtiyacınız var, koltuğu koyacağınız yerin ölçüsünü alırsınız ve beğendiğiniz ve ölçüye uyan herhangi bir koltuğu satın alabilirsiniz gibi gelir.

Ama aslında kusursuz bir yaşam alanı oluşturmak için o koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken başka şeyler olduğunu da unutmamak lazım. Tabii bu sadece oturma odaları ve koltuklar için geçerli değil, evin her odasındaki her mobilya parçası için bunu söylemek mümkün.

Herhangi bir profesyonel dekoratöre soracak olursanız size tam anlamıyla kusursuz bir uyum göstermeyen hiçbir mobilyayı satın almamanızı tavsiye edecektir. Gereğinden büyük, gereğinden küçük, renk ya da doku uyumuna katkı sağlamayan her mobilya odadaki mükemmelliği biraz da olsa kıracaktır. Ama gözünüz korkmasın, mobilya almanın incelikleri ile ilgili  az sonra vereceğimiz ipuçları sizi zahmetten ve yanlış mobilyaları seçmekten kurtaracak…

Duvar ve zeminin tamamlayıcı olduğundan emin olun

Kanepeler, sehpalar gibi mobilyaları duvarlarınız ve zemin arasındaki dolgu malzemeleri gibi düşünmelisiniz. Çünkü gözümüz zeminden duvara doğru ilerlerken bu ikisi arasında kalan mobilyaların aykırı bir görünüm oluşturmasına olumsuz tepki verecektir; yani duvarlar ve zeminle uyumlu olmayan bir mobilya, mobilyanın kendi tasarımı ve modelinden bağımsız olarak çirkin görünür. Zemin ve duvar arasında kesintisiz bir akış yaratan, tutarlı renk ve malzemelere sahip mobilyaları tercih etmelisiniz.

Sabit mobilya fikirlerini de değerlendirin

Özellikle eğer satın alacağınız mobilya türü kitaplık, raf, dolap gibi bir mobilya ise hazır ve bağımsız mobilyalara bakınmaya başlamadan önce bir marangoza yaptırabileceğiniz ve duvara ya da zemine monte edilen sabit mobilya fikirlerini de değerlendirmenizi öneriyoruz. Özellikle küçük alanlı evlerin odalarında gömme dolaplar, duvara sabitlenen raf ve kitaplıklar hem daha sofistike ve doğal bir görünüm ortaya çıkarıyor, hem de alandan tasarruf sağlayarak dekorasyona katkıda bulunuyor.

Renk çeşitliliği

Yaşam alanlarımıza mobilya seçerken genellikle renk uyumu konusunu abartmak, dekorasyonda en sık yapılan hatalardan biri. Örneğin bir oturma odasının koltuk ve kanepelerinin her biri aynı renkte olursa daha güzel olur sanılabiliyor; ya da en azından yakın geçmişe kadar bu estetik anlayış hakimdi. Ancak günümüzde renkler ve tonlamalar söz konusu olduğunda dekorasyonlar renklendi diyebiliriz.

Artık birbirleri ile uyumlu ancak çok çeşitli renk kullanımı çağdaş dekorasyonların en belirleyici özellikleri arasında. Dikkat ettiyseniz yeni nesil son trend oturma gruplarında tümü aynı renk ve desenlere sahip bir takım bulmak pek mümkün değil. Mobilya seçerken de göz yormayan ama yüksek enerji veren bir renk çeşitliliğini denemelisiniz.

Odadaki doğru oranı bulmak!

Yazının başında da dediğimiz gibi, genellikle mobilyaları satın almadan önce konulacağı alanı belirler ve bu alanın ölçüsünü alırız. Ancak aslında mobilyanın yerleşeceği alandan daha önemli bir konu var; o da odanın içindeki her şeyin birbirleriyle kusursuz bir oran içinde olması. Örneğin boş alanların dolu alanlarla olan oranı oldukça önemli, mobilyalar gereğinden fazla olursa basıklık ve kalabalık hissi yaratır; boşluk gereğinden fazla olursa da ferahlık sıkıcılığa dönüşür.

Orta sehpanın yüksekliği, TV ünitesinin genişliği ve oturma grubunun elemanlarının boyutları birbirlerini engellemeyecek şekilde tercih edilmeli. Ayrıca genellikle mobilyaların genişliğine bakılır ama yüksekliği de hesaba katmalısınız. Basık tavanlı bir evde fazlaca yüksek mobilyalar kullanmak bir sorun haline gelebilir.

Akıllı ve çok fonksiyonlu tasarımları düşünün

Son olarak, bir mobilyanın stiline ve tasarımına aşık olmuş olabilirsiniz ancak pek çok ihtiyacı karşılamayacak, yalnızca estetik olarak harikalar yaratan bir mobilya yerine gündelik hayatınızda işlerinizi kolaylaştıracak pratik ve çok fonksiyonlu tasarımları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde dönüştürülebilen ve uyarlanabilen mobilyalar konfor düzeyinizi ve yaşam kalitenizi arttırır.

Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Top