Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Miras Kalan Arazi Nasıl Satılır?

Miras Kalan Arazi Nasıl Satılır?

2014 yılında yürürlüğe giren yönetmelik ile miras kalan arazi satışı ile ilgili bazı düzenlemeler getirildi. Tarımsal arazilerin satışında kısıtlamalar getiren bu yönetmelik, tarımsal değeri olmayan arazilerin satışına yönelik bir kısıtlama içermiyor.

Toprak Koruma Yasası

https://www.emapark.az/15 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren toprak koruma yasası; yeter gelirli tarımsal arazi ve asgari tarımsal arazilerin büyüklüklerinin belirlenebilmesi ve arazilerin bölünmesinin önüne geçmek amacı ile oluşturuldu. Toprak koruma yasası gereği asgari tarım arazilerin büyüklüğü ilgili bakanlık tarafından belirleniyor. Bir tarımsal arazi belirlenen asgari büyüklüğe erişmişse, bölünemez eşya niteliğine sahip oluyor.

Miraslı Tarımsal Arazilerin Satışı

Bir tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi mirasa konu olmuşsa, mülkiyetin devri esas oluyor. Eğer mirasçılar arasında anlaşma sağlanıyorsa mülkiyeti devir işlemleri, mirasın açılmasını takip eden bir yıl içinde tamamlanıyor. Devir işlemlerinin bir yıl içinde tamamlanamama durumu halinde ise kanunun 8/Ç maddesi hükümleri uygulanıyor. Mirasçılar arasında bir anlaşma sağlanamaması durumunda da, her bir mirasçı yetkili sulh hukuk mahkemesine dava açabilme hakkına sahip. Birden çok yeter geliri sağlayan tarımsal arazi büyüklüğüne bölünebilen tarımsal arazilerde sulh mahkemesi hakimi, her bir arazinin mülkiyetini mirasçılara ayrı olarak devretme kararı da alabiliyor.

Miras Kalan Arsaların Satışı ve Devri

Toprak koruma yasası sadece tarımsal arazilerle ilgili hükümler içerdiği için tarımsal değeri olmayan arazilerin satışı ile ilgili yeni bir kısıtlama ve düzenleme söz konusu değil. Miras kalan arazi tarımsal arazi değilse bu durumda mirasçılar miraslı arsayı anlaştıkları doğrultuda satabiliyor. Miras kalan arsanın hisseli olma durumunda ise satış şekli hissedarların oy çoğunluğu ile belirleniyor. Oy çoğunluğu sağlandığı taktirde arsa satışı nakit ya da kat karşılığı olarak yapılabiliyor. Mirasçı kendi hissesini ‘gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi’ ile satabiliyor. Ayrıca bir mirasçı, kendi payına düşen mirası iştirak bozulmadan bir diğer mirasçıya ya da mirasçılara da devredebiliyor. Bu devir karşılığı para alıyorsa satış, almıyorsa bağış olarak değerlendirme yapılır. ölünceye kadar bakma karşılığı ile de bir payın devrini sağlamak mümkün. Bir mirasçının iştirak halini bozmadan kendi payını mirasta hakkını bulunmaya birine devretmesi ise yasal değil. Devir işlemi, sadece mirasçılar arasında yapılabiliyor. Payını devretmek isteyen mirasçı, diğer mirasçı ya da mirasçılara payını dileğini oranda devredebiliyor. Mirasçının payını devredebilmesi için tapu sicil müdürlüğünce düzenlenen resmi senedi alması gerekiyor. Ama bu belgenin düzenlemesini noterler aracılıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Top