Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kredisi Devam Eden Ev Satın Almak Mümkün Mü?

Kredisi Devam Eden Ev Satın Almak Mümkün Mü?

Kredisi Devam Eden Ev Satın Almak!

Yeni evli çiftler, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler ya da yatırım amaçlı ev satın almak isteyenler uygun fiyatlar ve kredi imkanları ile satılık ev ilanlarına bakıyor. Buldukları evi satın almak isteyen birçok birey ise ev üzerinde kredi borcu olduğunu öğrenebiliyor. Bu durumda kişilerin aklında iki soru bulunuyor.

Kredisi devam eden bir evin satılması mümkün müdür, mümkünse hangi süreçten geçmelidir?”. Kredisi devam eden evi satın almak bazı basamaklar izlenerek mümkün oluyor. Bu yollar alıcının, evi nakit olarak mı yoksa kredi ile mi almaya çalıştığı ile bağlantılı bulunuyor. Her iki yöntem için de dikkat edilmesi gereken husus ise ipotek kaldırıldıktan sonra ipotek kaldırma yazısının istenmesi.Genelde ipotek kaldırıldıktan sonra unutulan bu belge, borç ödense bile, evi ipotekli olarak gösteriyor.

İpotekli evi nakit para ile satın alma yöntemi

Evin borcunun olduğu bankaya gidilip evin güncel kredi borcu, erken ödeme cezası ile birlikte hesaplanarak toplam borcun ne kadar olduğunu öğrenmek ilk olarak yapılması gereken aşama olarak öneriliyor. Toplam konut kredisi hesaplandıktan sonra, kredinin kapanması için gereken tutar düşülerek evin fiyatı alıcı tarafından bankaya ödeniyor. Bu işlem sonrasında bankadan “blokeli çek” alınıyor. İpotekli ev satışı tapuda yapılıp blokeli çek satıcıya teslim ediliyor. Evin üzerinde bulunan toplam kredi tutarı, borcun bulunduğu bankaya yatırılarak borç kapatılabiliyor ve ipoteği kaldırma yazısı isteniyor. İpotek kaldırma yazısı ile tapu üzerindeki ipotek kalkmış oluyor.

İpotekli evi kredi kullanarak satın alma yöntemi

Kredi borcu devam eden bir evi, yine kredi kullanarak satın almak isteyen alıcılar için de başka bir yöntem bulunuyor. Bu yöntem, bankalar arasında gerçekleştirilen birkaç yazı işlemi ile yapılıyor. Alıcının ev için kredi başvurusunda bulunması, ilk yapılması gerekenler arasında bulunuyor. Kredi başvurusu onaylandıktan sonra banka tarafından gönderilen eksper ile alınacak evin üzerindeki kredinin hangi bankada olduğu öğreniliyor. Eksperin gönderildiği banka, satıcı tarafından kredinin alındığı bankadan, borcun kapatılmasından sonra ipoteğin kaldırılması için resmi yazı istiyor. Bu işlemden sonra tapuya gidilerek satış işlemi gerçekleştiriliyor ve tapu üzerine ikinci dereceden ipotek konuluyor. Satış işleminden sonra tapu ile birlikte kredi alınacak bankaya gidiliyor. Kredi tutarı, kredi borcu bulunan bankaya ödeniyor ve kalan tutar satıcıya ödeniyor. Yine bu işlemlerden sonra ipoteği kaldırma yazısı ilgili bankadan isteniyor. İpotek kaldırma yazısı ile tapuya gidilip bankanın üzerindeki eski ipotek kaldırılıyor ve evin üzerinde bulunan ikinci dereceden ipotek, birinci dereceye düşürülüyor. mornot.com

Top