Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Konut Satış Fiyat Nasıl Belirlenir?

Konut Satış Fiyat Nasıl Belirlenir?

Konut satış fiyatı belirleme oldukça incelik isteyen bir iştir. Bu noktada satacağınız evin pek çok farklı özelliğini göz önünde bulundurarak bu fiyatı en doğru şekilde hesaplama şansına sahip olabilirsiniz. Fiyatı belirlemek için sağlıklı sonuç verecek ilk yöntem kira bedeli üzerinden yapılacak hesaplamalardır. Bunun haricinde evin bulunduğu bölgenin il, ilçe bazında diğer konutlar ile karşılaştırılması da fiyat hesaplamasında kullanılan yöntemler arasında yer alır. İşte ev satarken fiyat nasıl belirlenir sorusuna dair birkaç öneri!

Konut Satış Fiyatı Belirleme İçin Kira Bedeli  Hesaplama

Türkiye koşulları göz önüne alındığında bir eve yapılan yatırımın geri dönüş süresi tahmini olarak 200 ile 220 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu da ortalama olarak hesaplandığında yaklaşık 17-18 yıl gibi bir süreye tekabül eder. Satacağınız evin fiyatını belirlemek için öncelikle kira bedelini geri dönüş süresi yanı amortisman oranı ile çarparak elde edeceğiniz sonucu kullanabilirsiniz. Elbette ülkenin enflasyon oranları ile  kira bedelleri de değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama bir fiyat evin satış bedelinin belirlenmesi için yeterli olacaktır. Yapılan kira bedeli hesaplaması üzerinden konut satış fiyatı belirleme oldukça sık kullanılan ve son derece etkili bir yöntemdir.

Bölge Bazında Kıyaslama Yaparak Satış Fiyatı Belirleme

Satılacak evin bulunduğu konum ve buna ek pek çok özellik fiyatta ciddi farklara neden olabilmektedir. Konut satış fiyatı belirleme için evin bulunduğu bölge, il ve ilçe bazında benzer özelliklere sahip, diğerleri ile kıyaslanması yaygın ve etkin bir yöntem olarak yerini alır. Evin fiyatını pek çok farklı parametreyi hesaba katarak belirleme imkanı da yine bu yöntemin getirilerindendir. Ortalama bir konut için en belirleyici ve fiyat yükselten özellikler; iyi ve güneş gören bir cephede olması, ulaşım araçlarına olan yakınlığı, manzarası, kaplama ve dolapların kalitesi gibi özelliklerdir. Eve yapılan masraf arttıkça satış fiyatı da aynı oranda artış göstermektedir. Bu nedenle yaptığınız kıyas sonucunda fiyatını belirleyeceğiniz evin üzerine ekstra özelliklerin bedelini de ekleyerek doğru fiyatı bulabilirsiniz.

Eksper Yardımı İle Konut Satış Fiyatı Belirleme

Eksper; bir diğer adı ile gayrimenkul değerleme uzmanları konut satış konusunda uzman kişilerdir ve özellikle kredi ile satın alınan evler için fiyat belirleme konusunda büyük kolaylık sağlayabilirler. Kredi üzerinden yapılacak fiyat değerlemesinde banka eksperi kendisi göndererek evin ederinin belirlenmesini sağlar. Bu yolla en profesyonel şekilde evin satış bedeli bulunmuş olur. Bankadan ayrı bir şekilde satın alınacak evler için de bağımsız hizmet veren gayrimenkul değerleme uzmanlarına başvurmak mümkündür.

Top