Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Konut Satın Alırken Ödenen Masraflar

Konut Satın Alırken Ödenen Masraflar

Ev satın alırken çıkacak olan masrafların oldukça çeşitli olduğundan bahsedilebilir. Ev alırken ödenen masraflar şunlardır:

Evin Bedeli

Ev alımında çıkan masraflardan en başta geleni ev için vereceğiniz paradır. Bankalar kredilerle ev alımlarını birçok insan için kolaylaştırsalar da bu genellikle %100 oranda olmamaktadır. Çoğunlukla mortgage kredileri %75 ‘e kadar evin bedelini karşılarlar. Kredi dışındaki evin bedeli alıcıdan peşin olarak talep edilmektedir.

Tadilat ile İlgili Masraflar

Ev alırken en çok uğraşılan durumlardan biri sıkıcı tadilat işleri olmaktadır. Aynı zamanda masraflı olmaktadırlar.

Bazı durumlarda tadilata neredeyse evin kendisine ödediğiniz para kadar masraf yapmanız mümkündür. Ev satın almadan önce tadilat masraflarını hesaplamak yararlıdır.

Emlakçı Komisyonu

Bir emlakçıdan ev satın alıyorsanız işlemlerin sonunda ona da belirli bir komisyon ücreti ödersiniz. Çoğunlukla bu masraf evin satış bedelinin %2’üne denk gelmektedir.

Tapu Harç Masrafı

Gayrimenkul satın alındığında tapu harcı denilen bir masrafın ödenmesi gerekmektedir. Bu da evin satış bedelinin %4’dür ve alıcı-satıcı arasında paylaştırılır. Alıcının payına düşen tapu harç masrafı evin bedelinin %2’sidir. Bazı durumlarda satıcı ile anlaşmalı olarak tüm bedeli alıcı öder.

Döner Sermaye Masrafı

Devlet, gayrimenkul satışlarından döner sermaye masrafı almaktadır.

Emlak Vergisi

Emlak vergisi, sahip olunan gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergi türüdür. Ev satın aldığınızda, satın alma tarihinizden bir yıl sonra konutunuz için emlak vergisi ödeme zorunluluğunuz başlayacaktır.

Çevre Temizlik Vergisi

Ev alırken masraflar ile ilgili bir diğer bilinmesi gereken vergi türü de çevre temizlik vergisidir. Satın alınan evin metrekaresine ve içinde yaşayacak olan kişi sayısına göre bu verginin miktarı hesaplanmaktadır.

Abonelik Masrafları

Ev alırken ne kadar masrafım olur? diye merak edenler için söylenebilecek bir başka masraf türü de aboneliklerle ilgilidir.

Su, elektrik, kombi, doğalgaz için abone olmak gerekmektedir. Doğalgaz aboneliği içlerinden en pahalı olanıdır ve taksitlendirilebilmektedir.

Belirtilen aboneliklerin masrafları da ev alırken karşılanmaktadır.

Deprem Sigortası

Konut satın alırken kişilerin zorunlu olarak yaptırmaları gereken sadece tek bir sigorta bulunmaktadır; DASK yani deprem sigortası! Sigorta primleri alınan konutların metrekare büyüklüğüne ve türüne göre farklılaşmaktadır. Masraflar arasında bu sigorta için ödenecek olan primler de yer almaktadır.

Ev alırken çıkan masraflar görüldüğü gibi oldukça farklı türdedir. Ev satın alınırken ödenmesi para miktarı yalnızca evin bedeli değildir. Konut almayı planlayanlar bu masrafların her birini göz önüne almalıdırlar; aksi takdirde beklenenden çok daha fazla sürpriz masraf ile karşılaşıldığında bütçe konusunda sıkıntı yaşanabilmektedir.

Top