Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?

Konut Alımlarının Finanse Edilmesi!

Gerçek kişilere, yeni ya da kullanılmış konut alımlarının finanse edilmesi amacıyla, satın alınacak konutun ipoteği alınarak veya satış vaadi sözleşmesine bağlı olarak garantörle/iyi niyet mektubu teminatı ile kullandırılan kredilerdir.

2007’de yasalaşan Mortgage Yasası ile tüm konut kredileri mortgage kapsamına alınmıştır. Bu sayede tüketiciler düşük aylık ödemelerle ve yüksek vadelerle, kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Bu kredilerin vadeleri 20 yıla kadar uzayabilmektedir

Konut kredisi başvuru süreci nasıl işler?

Konut kredisi alabilmek için ilk olarak gerçekleştirebileceğimiz işlem bankaya başvuru yapmak oluyor. Başvurunun kabul edilmesi halinde kredi için resmi süreç başlamış oluyor.

Sürecin başlamasıyla birlikte ekspertiz kredi kullanılmak istenen eve giderek, evin değerini belirliyor. Örneğin; ekspertiz değeri 100 bin TL olan bir evi satın almak için kullanılabilecek maksimum konut kredisi tutarı 75 bin TL’dir. Ekspertizin raporuna göre banka kredi vereceği tutarı belirliyor.

Kimler konut kredisi kullanamaz?

Geliri olan en az 18 en fazla 70 yaşındaki her birey konut kredisi kullanabilir. Konut kredisi kullanamayacak olan kişiler; daha önce kredi borcundan dolayı banka takip kararı çıkmış kişiler, bankalar tarafından yapılan kredibilitesi kötü olan kişiler olarak karşımıza çıkıyor.

Konut kredisinde aylık gelir etkili

Konut kredisi için yapılan başvurularda aylık gelir tutarı hem süreci hem de ödeme planını etkiliyor. Bankalar, ödeme planlarını hazırlarken, başvuruda bulunan kişinin aylık geliriyle ödeyebileceği taksit oranlarını hesaplıyor.

Konut kredisi için gelir beyanı yapmadan bilmeniz gerekenler

Konut kredisi için gelir beyanı yapmadan önce mutlaka bilinmesi gereken 3 önemli konu şöyle:

1. Aylık geliriniz talep ettiğiniz kredi miktarı için yeterliyse sorun yok. Bununla birlikte bazen aksi durumlar da yaşanabiliyor. Aylık gelirinizin yeterli gelmeme ihtimaline karşı neler yapmalısınız? İlk adım, ev halkının gelirini de hesaba katmak. Bu seçenek tercih edildiğinde, evliyseniz eşinizin, ailenizle yaşıyorsanız anneniz ve babanızın gelirlerini de hesaba katarak gelir beyanında bulunmanız öneriliyor.

2. Eğer ek gelirleriniz varsa, bu kazancınızı da kredi başvurusunda bildirmeyi unutmayın. Bankalar, yıl içinde ek gelir kazananlar için özel ödeme planları yapabiliyor.

3. Aylık gelirin resmi olarak belgelenemediği durumlarda, iş yaptığınız ya da çalıştığınız yerden alacağınız maaş yazısını aylık gelir beyanı için kullanabilirsiniz.

Top