Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Konut Kredisi Devam Eden Dairemi Satabilir miyim

Konut Kredisi Devam Eden Dairemi Satabilir miyim

Konut Kredisi Devam Eden Dairemi Satabilir miyim

Kredi ödemesi devam eden konutların, nakit satılması durumunda neler yapılması gereklidir?

Kredisi Devam Eden Konutların Nakit Satışı

Konut kredisi ile satın alınan gayrimenkullerin satılarak nakite dönüştürülmesi durumunda; satıcıya kredi borcu dışında ödenecek olan tutar, bankaya yatırılır ve  “blokeli çek” alınır.

Konut kredisi devri mümkün mü, satış işlemleri nelerdir konusunda, blokeli çek işleminin detayları şu şekildedir;

Konut kredisi kullanılan bankada ödemelerin devam ettiği süreçte, güncel kredi anapara borcu ve erken ödeme cezası ile toplam kapama tutarı öğrenilir.Hesaplanan konut kredisi kapama tutarı haricindeki ev tutarı, konutu yeni satın alacak olan alıcı tarafından bankaya yatırılır.Konut kredisi ödemelerinde yatırılan tutar karşılığında bankadan “blokeli çek” alınır.Tapu Genel Müdürlüğünde ipotekli olarak konut satış işlemi yapılır. Tapu alımında blokeli çek satıcıya verilir.Satıcı, aldığı blokeli çek ile konut satışından elde ettiği parayı bankadan tahsil eder.Banka ipotekli ev satışı yapılırken, konut kredisi borcu olunan bankaya, daha önce hesaplanmış toplam kapama tutarı yatırır. İşlem üzerine tapu üzerinden ipoteğin kaldırılması için bankadan yazı alınır.Bankadan alınan ipotek kaldırma yazısı ile tapu üzerindeki ipotek kaldırılır. Kredisi devam eden ev satılır mı işlemi tamamlanmış olur.

Kredi Borcu Devam Eden Konutların Kredili Satışı

Kredisi borcu devam eden evin kredili olarak satılması durumunda; kredi kullanılan ve kullanılacak olan bankalar arası bir yazışma yapılır.

Bu sistem üzerinden satış işlemi yapılabilir. Kredi borcu devam ederken kredili satın alma işlem süreci şu şekildedir;

Alıcının kredi başvurusunun onaylanması durumunda, konuta eksper gönderilir. Gelen raporda konutun hangi bankadan ipotekli olduğu belirtilir. Kredi başvurusunda bulunulan banka şubesi, kredi ödemesi devam eden banka şubesinden, kredi borcu kapatılması durumunda ipotek kaldırma yazısının verilmesini talep eder. Yazıda, güncel kredi kapama tutarının belirtilmesini de talep eder. Kredi kullanılacak banka yazıyı gönderdikten sonra tapu satış işlemi yapılır. Yeni kredi kullanılan banka, tapu üzerine ikinci derece ipoteği koyar. Tapu satışı belgeleri, kredi kullanılacak bankaya iletilmesi ardından, yeni konut kredisi açılışı yapılır. Açılan kredi tutarının tamamı, kredi kullanan kişiye verilmek yerine mevcut kredi borçlusu olunan bankaya, borç tutarı kadar gönderilir. Kalan tutar kredi kullanan kişiye ödenir.Kredinin kapatılması ile ipotek kaldırma yazısı şubeden alınır. Alınan ipotek kaldırma yazı tapuya verilir ve eski kredi kullanılan bankanın ipoteği kaldırılır. Aynı işlem ile yeni bankanın ikinci derece olan ipoteği, birinci derece ipotek yerine geçerek işlem tamamlanır.

Konut Kredisi Devam Eden Dairemi Satabilir miyim

Top