Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Konut Kirası Mı Faiz Mi Daha Avantajlı?

Konut Kirası Mı Faiz Mi Daha Avantajlı?

Her birikim sahibi en avantajlı yatırıma yönelmeye çalışır, konut kirası mı faiz mi daha avantajlı? diye düşünen kazanç sahibi öncelikle her iki yatırımın da eksilerini ve artılarını göz önünde bulundurmalı.

Günümüzde birikiminizi değerlendirebileceğiniz birbirinden farklı yatırım seçenekleri vardır. Bunlar konut, dükkan, ofis, arsa gibi gayrimenkul yatırımları olabileceği gibi döviz, vadeli hesap, altın gibi menkul değerler üzerine de olabilir.mornot.com verilerine göre yatırım yapan birey; ekonomik durumu, giderler, yaşam şekli gibi faktörleri göz önünde bulundurarak uygun yatırıma yönelmelidir. “Konut kirası mı faiz mi daha avantajlı?” kararsızlığı yaşayan birikim sahibi, her iki yatırım tercihinin de avantajları kadar riskleri de olduğunu göz önünde bulundurmalı.

Evin bakım ve onarımını yapın

Birikimini konut alarak değerlendirdikten sonra evini kiraya vererek kazanç sağlamaya çalışan bir yatırımcı olduğunuzu düşünelim. Bütçenize göre aldığınız konutunuza kiracı arayışı içindesiniz. Yeni evinizi gelişigüzel kiraya vermeniz doğru olmaz. Mesela kiracınızın işinin düzenli olup olmadığını, ikamet edecek nüfus sayısını sormalısınız. Evi kiraya vereceğiniz kişilerden referans istemeniz sizin için daha faydalı olur. Kira kontratını hazırlarken de evin bakımını ve yıpranma durumunu koruyacak maddeler eklemelisiniz.

Yukarıdaki tüm sorgulamaları yaptıktan sonra evinizi istediğiniz gibi kiraya verdiniz diyelim. Oradan düzenli bir kira geliri sağlamaya başladınız ancak yıllar içinde evinizin yaş almasıyla birlikte ekonomik değeri yavaş yavaş düşer. Konutunuzun yaşını küçültemezsiniz ama bakım ve onarımını yapmalısınız aksi takdirde evi kiraya vermeniz güçleşir. Evin bu haliyle kiracılar yüksek rakamlar ödemekten kaçınırlar.

Vade gününü beklemelisiniz

Konut kirası mı faiz mi daha avantajlı?” diye düşünürken birikimini gayrimenkul yerine vadeli hesaba yatırmak isteyenler de olabiliyor. Bunun için öncelikle birkaç bankayı birden sorgulayarak hangisinin daha yüksek faiz getirdiğini öğrenmelisiniz. Doğru bankayı seçtikten sonra paranızı aylık, üç aylık veya senelik faiz getirecek şekilde vadeli hesaba yatırabilirsiniz ancak vade süresi gelmeden paranızı çekemezsiniz. Paranızı vade zamanı dışında çektiğiniz takdirde faiz bozulur. Bunun dezavantajı acil ihtiyaç halinde paranızı çekemeyecek olmanız.

Enflasyonu göz önünde bulundurun

Vadeli hesaba yatırdığınız paranızı bir gelir kapısı olarak değerlendirdiğinizi farz edelim. Aylık olarak açtığınız hesabınızın faizini her ay çekerek harcamalarınızda kullanıyorsunuz. Her ay birikiminizin faizini harcarken ana para sabit kalır. Bu durumda her geçen yılla birlikte enflasyon artarken paranızın değeri düşer. Her ay çekerek harcadığınız faiziniz de ana para gibi sabit kalacağından o da enflasyon karşısından düşük bir miktara dönüşür.

Kiraya verilen dairenin aylık getirisi faize yatırılan paradan daha düşüktür ancak harcamalarınızı nasıl yaptığınız da önemlidir. Ayrıca hazır paranın kolay harcanması gibi bir durumu vardır. Faizin tamamını harcamayıp bir kısmını tüketirseniz ana paranız daha fazla katlanır ve çok daha karlı bir yatırıma dönüşebilir.

Top