Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kiraya Veren 6 Aylık Depozito İstiyormuş. Bu Doğru Olabilir Mi?

Kiraya Veren 6 Aylık Depozito İstiyormuş. Bu Doğru Olabilir Mi?

Çokça duyduğumuz sözcük depozito aslında hukuk alanında GÜVENCE BEDELİ olarak da anılır.

Bir konut veya çatılı işyeri kiralamasında, eğer kontratta kiracıya bir depozito (güvence bedeli) verme borcu koyulmuşsa bu depozito bedeli en çok 3 aylık kira bedeli olabilir. Yani mülk sahibi kiralananı için güvence bedeli olarak en fazla 3 aylık kira bedeli tutarında bir miktarı talep edebilir.

Bu hüküm yeni kanunda da aynı şekilde korunmuştur. Ancak bu güvence bedelinin teslim ve ödenme şekli yeni borçlar kanununda bazı düzenlemeler getirilmiştir. Ancak şaka gibi bir durum vardır; bu düzenleme 1/7/2017 tarihinden başlayarak 8 yıl için ertelenmiştir. Komik ki ne komik…

Uygulansa idi nasıl olacaktı diye sorarsanız şu şekilde özetleyebilirim.

Güvence bedeli olarak 3 aylık kira bedeli kararlaştırılmışsa bu tutar ister Türk Lirası, isterseniz döviz olarak vadeli bir banka tasarruf hesabına yatırılır. Bu bedel ancak her iki tarafın rızası ile bankadan çekilebilir. Eğer konu icraya yansımış ise kesinleşen icra veya mahkeme kararına uygun olarak para kiracıya geri verilebilir.

Kiraya veren mülk sahibi, kira kontratının sona erdiği tarihten itibaren ilk üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesi ile bağlantılı bir dava açtığını veya icra takibi başlattığını bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının yazılı talebi üzerine güvence bedelini (depozito) geri vermekle yükümlüdür.

Güzel de ne akla hizmet 8 yıllığına bu hükmü ertelediniz anlamış değilim.

Sonuç olarak depozito 3 aylık kira bedelini aşamaz. Kontratta açıkça nasıl geri ödeneceği yazılmamış bir depozito tutarı da mülk sahibinin inisiyatifi ile kiracıya geri ödenir. Yani kiracıysanız mülk sahibinizle iyi geçinin…mornot.com

Top