Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kiracı Evi Mahvetmiş Gitmiş! Ev Sahibine Ne Diyeceğim?

Kiracı Evi Mahvetmiş Gitmiş! Ev Sahibine Ne Diyeceğim?

Kiracı Evi Mahvetmiş Gitmiş!

Oldukça can sıkıcı bir durumdur. Özellikle de öğrenciye veya bekara ev kiraladıysanız başınıza mutlaka gelmiştir.

Bilmemiz gereken ilk ve en önemli şey yasal olarak bir kiracı taşınmazı hangi durumda teslim almışsa, sözleşme sonunda veya tahliye sonunda aynı durumda geri vermekle yükümlüdür. Örneğin boyalı ve bakımlı olarak teslim almış ise aynı şekilde bakımlı ve boyalı olarak mülk sahibine teslim etmek zorundadır. Bu konuda sıkıntıya düşmemek adına kiracı ile sözleşme imzalarken bazı konularda anlaşmak ve bu konuyu da sözleşmeye (kira kontratına) dahil etmek en doğrusu olacaktır.

Yeni hukuksal düzenleme ile kiracı ile mülk sahibi arasında sözleşme öncesi kiralananın teslimi sırasında var olan durumun gözden geçirilmesi, tespitlerin yapılması, eksik ve ayıpların yazılı olarak saptanması ve sözleşmeye dahil edilmesi sağlanmıştır.

Bu yapılmamış ise kiracının hiçbir sorumluluğu olmayacaktır. Kiracı sözleşmeye uygun kullanım ile kiralanan taşınmazda meydana gelecek olan eskime ve bozulmalardan sorumlu değildir. Kiracı ile sözleşme süresi sona ermiş ve sözleşmeye aykırı kullanımdan kaynaklanan zararlar dışında, kiracı başka bir tazminat ödeyeceğini sözleşmede taahhüt etse bile bu anlaşmalar yasal olarak geçersizdir.

Kiracı söz konusu taşınmazı kiralamasından sonra ortaya çıkacak olan ayıpları ve eksikleri derhal mülk sahibine bildirmesi gerekmektedir. Aksi halde sorumluluk kiracıya ait olacaktır.

Özet olarak işi başından sıkı tutmakta ve tüm tespitleri doğru yapmakta fayda vardır. Söz konusu tespitler yapılır ve sözleşmeye dahil edilirse her iki tarafta üzülmeyecektir.

Top