Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kira Sözleşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kira Sözleşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kira sözleşmesi, hem kiracının hem de ev sahibinin haklarının korunması açısından büyük önem arz eder. Bu yazımızda, kira sözleşmesinin nasıl doldurulacağına ve kira sözleşmesi yapmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğine değineceğiz.

Kira sözleşmesinin standartları, 2011 yılı itibariyle 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu ile belirlenmiştir. Kira kontratı şablonunu birçok yerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu şablonda; taşınmazın durumu, adresi, kiranın ödeme günü, ödenme şekilleri gibi detaylar yer alır. İlgili yasa gereğince kira sözleşmesinde genel ve özel koşullar ayrı ayrı belirtilmiştir.

Sözleşme Koşulları

Genel koşullar, 6098 Sayılı Borçlar Kanunu tarafından belirlenen ve bütün kira sözleşmeleri için geçerli olan şartlardır. Bu şartlar, kanunda belirtilen kiracı ve ev sahibi arasındaki temel ilişkileri belirler. Özel şartlar ise tamamen kiracı ve ev sahibi arasında belirlenir. Özel şartlar, ilgili kanundan bağımsızdır. Evin hangi şartlar altında kiralanacağı, kiracının uyması gereken yükümlülükler, ev sahibinin talepleri gibi ayrıntılara özel koşullar başlığı altında yer verilir. 6098 sayılı kanunda belirtilen genel koşullara uygun hazırlanan bir kira kontratının, noter veya herhangi bir resmi devlet dairesinde onaylatılmasına gerek yoktur.

Kira Sözleşmesinin Yenilenmesi

Kira sözleşmelerinin yenilenmesi esnasında en büyük anlaşmazlık, kiraya yapılacak zam oranı konusunda çıkar. Yapılacak zammın üst sınırı yine 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda belirtilmiştir. Kanunun 344. maddesi gereğince, yenilenen kira kontratında yapılacak kira zammının üst sınırı, bir önceki yılın Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi olarak belirlenmiştir. Bunun üst sınır olduğunu, ev sahibinin her yıl belirli oranda zam yapmak zorunda olmadığını bilmekte fayda var.

Sözleşme İmzalanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kiralama işlemi esnasında ister ev sahibi olun ister kiracı, dolandırıcılık kurbanı olmamak için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda var: -Kira sözleşmesinde karşı tarafın gerçekten ilgili taşınmazın sahibi ya da resmi varisi olup olmadığına dikkat edin. -Karşı tarafın TC kimlik numarası, ad ve soyad gibi özlük bilgilerini doğru verdiğine emin olun. -Anlaşma dahilinde depozito varsa tutarını ve hangi şartlar altında verildiğini özel koşullar kısmında yazın. -Sözleşme sürecinde kiraya bir zam yapılacaksa bu zammın hangi ayda ve hangi tutarda yapılacağını mutlaka belirtin. -Kiranın elden ödenmesi yerine banka aracılığıyla ödenmesine özen gösterin. Kira bedelinin, hangi hesap numarasına, hangi tarihler arasında yatırılacağını açık açık yazın.

Türkiye’nin gayrimenkul sitesi Milliyet Emlak, gelişmiş arama ve ilan seçenekleriyle ev sahiplerine ve kiracılara yardımcı oluyor.emapark.com ve emapark.az üzerinden, gayrimenkul alım satım ve kiralama işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Top