Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kira Kontratına Sonradan Eklenen Maddeler Geçerli Midir?

Kira Kontratına Sonradan Eklenen Maddeler Geçerli Midir?

Kira kontratına, Türk Borçlar Kanunu’nda da açıklandığı üzere, taşınmaz bir malı kiraya verenin kanunen bir şeyin kullanılmasını veya kullanmanın yanı sıra, ondan yararlanılmasını da kiracıya bırakma kararına vardığı ve kiracının da bu duruma karşılık kararlaştırılmış kira bedelini üstlendiği sözleşmedir. Bu kontrat, her iki tarafın da haklarının korunması açısından taraflar arasında gerçekleşen kira durumunda önemli bir yer edinir ve bilgi dışın kira kontratına sonradan eklenen maddeler kesinlikle kabul edilmemelidir. Peki kira kontratına sonradan eklenen maddeler geçerli midir?

Kira kontratına sonradan eklenen maddeler

İmzalar atılmadan önce kira kontratı belgesinin dikkatlice incelenmesi önemlidir. Taraflar imzaları attığı süreden itibaren kontratta yer alan maddeler geçerlidir. Kiracı ya da ev sahibi tarafından daha sonra eklenen yeni maddeler, diğer tarafın haberi olmadan eklenmemelidir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişiler ise Türk Borçlar Kanunu’nun tanıdığı haklar sayesinde yasal olarak haklarını aramalıdır.

Kiracı ve ev sahibi arasında yapılan kira kontratında, temel olarak taşınmazın durumu, taşınmazın adresi ve kira ödeme günü ile ödeme şekilleri yazılıdır. Bu bilgilerin dışında Borçlar Kanunu tarafından belirlenmiş genel koşullar ve kiracı ile kiraya veren arasında belirlenmiş özel şartlar hakkında diğer bilgi ve maddeler yer alır. Kontratta belirlenen tüm bu maddeler iki tarafın da ıslak imzasını atmasından itibaren geçerlidir ve bu imzalardan sonra kira kontratına eklenen herhangi bir maddenin geçerliliği bulunmamaktadır.

Kira kontratına sonradan eklenen maddeler ev sahibi ya da kiracıyı hangi oranda bağlar, kontratın bağlayıcılığı devam eder mi?

Belgede taraflardan birinin haberi olmadan sonradan eklenmiş herhangi bir madde, ev sahibini ya da kiracıyı hiçbir oranda bağlamaz ve kontratın bağlayıcılığı da bu maddelerin varlığı süresince devam etmez. Kira kontratı en başta imzalanırken, mutlaka her iki tarafın da en azından bir kopyayı saklaması önemlidir. Eğer kiracı ya da ev sahibi bu belgenin kendine ait bir kopyasını bulundurmazsa ve taraflardan biri kendi kopyasına yeni maddeler eklerse, yasal açıdan üstünlük kazanılması kişiler açısından zorlayıcı bir duruma gelebilir.

Eğer taraflardan herhangi biri kira kontratına yeni maddeler eklemek istiyorsa, bu durum kesinlikle diğer tarafın da bilgilendirmesi ile yapılmalıdır. Bu bilgilendirmenin sonucunda, karşı taraf için yeni maddelerin eklenmesi sorun teşkil etmiyor ise eski kontratın geçerliliği sona erdirilmelidir. Daha sonra da, sona erdirilen bu belgedeki maddelerin yanı sıra kira kontratına sonradan eklenen maddeler ile yeni bir kira kontratı hazırlanarak imzalanmalıdır. Ancak bu durum sonucunda yeni kontratın bağlayıcılığı devam eder.

Eğer siz de yeni bir ev kiralamayı düşünüyorsanız, mornot.com

adresine göz atarak güvenilir ev sahiplerinden gönül rahatlığı ile istediğiniz yeri kiralayabilir, bu gibi sorunlardan kolayca uzak kalabilirsiniz.

Top