Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kira Kontratı Kaybolması Durumunda Ne Gibi Sorunlar Yaşanabilir?

Kira Kontratı Kaybolması Durumunda Ne Gibi Sorunlar Yaşanabilir?

Türk Borçlar Kanunu tarafından “kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme” olarak tanımlanan kira kontratı, taraflar arasında yaşanan anlaşmazlıklar durumunda yol gösterici rol oynar.

Kiracı ile kiralayan kişinin anlaşması durumunda kanunen yazılı olma şartı bulunmayan kira kontratı, taraflar arasındaki ilişkiye göre zorunlu hale gelebilir. Kiracı ile ev sahibi arasında güven ya da iletişim problemi varsa, ileride yaşanacak problemlerin önüne geçmek adına kira kontratı yapılması gerekir. Ancak tarafların aralarındaki ilişki güven problemi içermiyor ve taraflar karşılıklı iletişim ile ortaya çıkan sorunların üstesinden gelebiliyorsa kira kontratı gerekliliğini yitirir.

Yani kira kontratı tamamen ev sahibi ile kiracının kararları doğrultusunda imzalanan bir sözleşme niteliği taşır. Ancak kiracıysanız ve ev sahibinizi yeterince tanımıyorsanız ya da ev sahibiyseniz ve kiracınız hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, kira kontratı yapmanız olası problemlerin en kolay şekilde çözülmesini sağlamak adına gerekli hale gelir.

Eğer taraflar arasındaki ilişki sağlıklı iletişim ile sürdürülebiliyor ve karşılıklı güven içeriyorsa, kira kontratının kaybolması kişiler arasında bir problem oluşturmaz ve kiracı-kiralayan ilişkisi aynı şekilde devamlılık gösterir. Ancak taraflar arasında anlaşmazlıklar yaşanmış, karşılıklı güven problemleri görülmüş ve iki taraf için de sağlıklı iletişim biçimi bozulmuş ise kontratın kaybolması yaşanan problemlerin artmasına neden olabilir.

Taraflardan biri, sözleşmede yer almayan maddeleri var gibi ya da yer alan maddeleri yok gibi göstererek bu durumu kötüye kullanmaya çalışabilir. Örneğin; kiracı iseniz ev sahibiniz kirayı sözleşmede belirtilen zam oranından daha fazla artırabilir ya da evde bulunmayan eşyaların var olduğunu iddia ederek tarafınıza farklı suçlamalarda bulunabilir. Ev sahibi iseniz kiracınız kira ödemesini yapmadığı halde ödemenin yapıldığını söyleyebilir ya da aynı şekilde evde bulunan kalıcı eşyaların aslında bulunmadığını iddia ederek sizi çeşitli maddi zararlara sokabilir. Taraflar arasında yaşanan en sık tartışma konusu depozito ödemesi olduğundan, kontrat bulunmaması durumunda ortaya çıkacak olan tartışmanın çok farklı boyutlara taşınma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Yaşayabileceğiniz tüm bu problemlerin ve uğrayacağınız maddi manevi zararların önüne geçmek adına, kiracınız ya da ev sahibiniz ile aranızdaki iletişim güçlü ve güvenilir olsa dahi kira kontratı yapmanız gerekir. Ayrıca kontratı imzalama aşamasında karşı tarafın tüm bilgilerini dikkatle kontrol etmeli ve genel koşullara ek olarak bulunmasını istediğiniz özel koşulları belirtmeniz yararlı olur.

Top