Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kat Mülkiyeti Gerekli Midir?

Kat Mülkiyeti Gerekli Midir?

Kat Mülkiyeti, Kat İrtifakı!

Ev sahibi olan ya da ev satın almak isteyenlerin çoğu Kat Mülkiyeti Kanunu konusunda problem yaşar, emlakçılar, kat irtifakı tapusu ve kat mülkiyeti tapusu arasında herhangi bir fark olmadığını dile getirseler de ikisi hakkında ciddi ayrımlar bulunur. Her ne kadar bankalar kat irtifakı tapusu olan yapılara da kredi verseler de, söz konusu gayrimenkul sahibinin haklarını korumak olunca, kat irtifakı tapusu yetersiz kalabilir.

Kat mülkiyeti nedir?

Kat mülkiyeti, konut olarak belirlenen yapılar için geçerli değil. Daire, kat, iş bürosu, mahzen, mağaza ve depo gibi bir ana gayrimenkul yapısının birbirinden bağımsız tüm bölümlerini kapsar. En yalın şekilde açıklamak gerekirse, kat mülkiyetinin ana gayrimenkul yapısı içinde yer alan tüm bağımsız bölümlerin üstündeki mülkiyet hakkı olduğu söylenebilir. Bir gayrimenkule kat mülkiyeti tapusu çıkartılabilmesi için, yapı kullanım belgesi olarak bilinen iskan belgesi olması gerekir.

Kısaca kat mülkiyeti tapusunun, yapının tümüyle imar mevzuatına uygun şekilde inşa edildiğinin bir kanıtı olduğu söylenebilir. “Kat mülkiyeti gerekli midir?” sorusundan evvel bu belge, gayrimenkul sahibinin haklarını tümüyle koruması nedeniyle vakit kaybetmeden çıkartılması gereken bir belge niteliği taşır.

Kat irtifakı tapusu nedir?

Kat irtifakı, kanunda müteahhitlerin üstlerinde çalıştıkları proje için gerekli finansman sağlanması adına çıkardıkları bir belge olarak görülür. İnşaat yapılacak olan ya da yapılmakta olan arsa üstünden satın alınmayı düşünülen gayrimenkulün hissesine düşen arsa tapusu olarak geçer. Müteahhit ve ev satın almayı düşünen kişi arasında yapılan geçici bir anlaşma olarak ön plana çıkar. Müteahhit, evi satın almayı düşünen kişiye kat irtifakı tapusuyla evin özellikleri hakkında taahhüt verir. Ev almayı düşünen kişi de yapacağı ödemeler hakkında bir nevi söz vermiş olur. Kat irtifakı tapusu, inşaatın tamamlanıp teslim edilmesi arasında geçen süreyi güvence altına alır.

Kat mülkiyeti gerekli midir?

Kat irtifakı tapusu ya da arsa hissesi ile gayrimenkul sahibi olan kişiler, çok daha az vergi ödedikleri için, kat mülkiyesi tapusuna geçiş yapmayı erteleyebilir. Fakat kat irtifakı tapusu ya da arsa hissesi, gayrimenkul sahiplerinin tüm haklarını yeterince koruyamaz. Bu nedenle, inşaatı tamamlanmış ve iskan belgesi alınmış tüm bağımsız bölümler için kat mülkiyeti tapusu alınması gerekir.

Hatta 27 Kasım 2007’de Resmi Gazete’de yer alan Kat Mülkiyeti Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 5711 Sayılı Kanun gereğince, kat mülkiyeti tapusu zorunlu kılındı. Kat mülkiyetine geçme yükümlülüğünü sağlamayan gayrimenkul sahipleri, kanun nedeniyle çeşitli yaptırım ve para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir. mornot.com

Top