Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Kat İrtifakı Ne Demek?

Kat İrtifakı Ne Demek?

Kat irtifakı, henüz tamamlanmamış veya başlanmamış olan bir proje üzerinde kat mülkiyeti kurulması hakkı tanınmasıdır. Yeni bir ev satın alacak kişilerin, satın almayı düşündükleri taşınmaz ile ilgili atmaları gereken ilk adım, evin tapusunu incelemek olmalıdır. Özellikle kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusu olan evlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Kat irtifakı nasıl kurulur?

Kat irtifak tapusu, ortada daire olmamasına rağmen tapu dairesi tarafından daire numarası, adres gibi bilgiler, verilecek tapunun üzerinde yer alır. Bu tapu şekli müteahhit ile daire satın alan kişi arasında varılan bir anlaşmanın tapu dairesinden alınan bir belgeyle ispatlanması işidir.

Yapılacak ya da yapılmakta olan binaların üzerinde kat irtifakı kurulur. Kat irtifakı olan bir bina tapuya kayıtlı demektir. Ruhsat alımı sırasında herhangi bir sıkıntı yaşanmayan bu tapu türlerinde her hak sahibinin kendi yeri bellidir. Kat irtifakı kat mülkiyetine geçişten bir önceki adım olarak da düşünülebilir. Burada hak sahipleri daha sonra tapu müdürlüğüne başvurarak kat mülkiyetli tapu sahibi olabilirler. Bankalar bu tür tapuya sahip olan gayrimenkuller için de kredi kullandırabilirler.

Kat irtifaklı tapu nedir?

Genel tanımıyla “yapılacak veya yapılmakta olan binalar” için geçerli olan kat irtifaklı tapu, söz konusu binadaki hak sahiplerine avantajlar sağlar. Örneğin, kat irtifaklı bir bina tapuya kayıtlı olduğu için, ruhsat alımı gibi işlemler hızlı ilerler. Dileyen hak sahipleri tapu müdürlüklerine başvurarak kat mülkiyetli tapu alabiliyor.

Kat irtifaklı bir binanın tapu kaydında sadece bulunduğu arsa ve arsa üzerinde bir binanın bulunduğu bilgisi kayıtlıdır.

Top