Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Japon Wabi–Sabi Dekorasyon Nedir

Japon Wabi–Sabi Dekorasyon Nedir

Japon Wabi–Sabi Dekorasyon Nedir

Wabi–Sabi kavramı, güzelliğin kusurlarla daha estetik olduğunu savunur. Japon kültüründen gelen bu anlayış, 1500’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Gösterişten uzak, daha basit bir yaşam tarzını benimseyen Wabi – Sabi, zaman içinde minimalist ve yalın tarzları seven kişiler tarafından dekorasyonda da kullanılmaya başlanmış, bir trend haline gelmiştir.

Aslında bir yaşam tarzı

Tıpkı Feng Shui gibi bir yaşam felsefesi olsa da zaman içinde dekorasyon trendleri arasında da yerini alan Wabi – Sabi ile evinize daha huzurlu bir görünüm kazandırabilirsiniz. Genel olarak daha doğal, abartısız, mümkünse hatıraları ve izleri olan nostaljik, antika nesnelerin bir araya getirilmesiyle bu felsefeye uygun bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Bu anlayışta renklerden mobilyalara, yüzeylerden aksesuarlara kadar tüm detaylarda yalınlığın ve yaşanmışlığın izleri görülür. Sentetik ve yapay duran hiçbir ögeye yer verilmez. Eşyaların bir takım halinde olması, uyumlu görünmeleri gerekmez. Önemli olan bir ruhu ve estetiği olan nesnelerin uygun şekilde bir araya getirilmesidir.

Wabi – Sabi dekorasyon nasıl oluşturulur?

Wabi – Sabi dekorasyonda ilk olarak renkler belirlenir. Kullanılan renkler, genellikle doğanın temel renklerinden seçilir. Toprağın kırmızısı ve kahverengisi, ağaçların yeşili en çok kullanılan renklerdir. Nötr bir etki yaratmak için de beyaz ve bej gibi soft renklerden destek alınır.

Duvar ve zemin yüzeylerde; doğal taşlar, ahşap, beton ya da tuğla gibi materyaller yer alır. Ana malzemenin ön planda olduğu, boya ya da cila ile gösterişli, kusursuz hale gelmeyen yüzeyler Wabi – Sabi anlayışını en iyi şekilde yansıtır. Bu anlayışı yansıtan unsurların başında gelen nesneler ise tamamen kullanım odaklı olarak seçilmelidir. Birbiriyle uyumundan çok işlevleri öne çıkan eşyalar, gereksiz kalabalık oluşturmayacak biçimde yerleştirilir. Doğaya daha yakın bir tarz yakalamak için kimi zaman bir kütük parçası tabure kimi zaman da bir dal parçası askılık olarak kullanılabilir.

Wabi – Sabi dekorasyonda aksesuarlar nasıl seçilir?

Wabi – Sabi dekorasyon stilinde mobilyalarda olduğu kadar aksesuarlarda da yaşanmışlık ve nostalji ön planda tutulur. Büyükanne ve büyükbabalarınızdan kalan, mekanınıza hoş detaylar katacak pek çok aksesuarı kullanarak bu anlayışa uygun seçimler yapabilirsiniz. Sizi eski günlere götürecek, anılarınızı yeniden canlandıracak eşyaların tümü Wabi – Sabi yaşam felsefesini uygulamak için idealdir.
Doğal, özel ve benzeri olmayan nesnelerin bir araya gelerek zarif bir estetik anlayışı meydana getirdiği Wabi – Sabi dekorasyon stiliyle siz de ruhu olan mekanlar oluşturabilir, evinizi yaşam felsefenize uygun şekilde dekore edebilirsiniz.

Japon Wabi–Sabi Dekorasyon Nedir

Top