Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

İyi Fiyata Ev Satın Aldığınızı Nasıl Anlarsınız?

İyi Fiyata Ev Satın Aldığınızı Nasıl Anlarsınız?

İyi fiyata ev satın almak neredeyse herkesin hayalidir ancak bazen gerçekleşmeyebilir. İyi bir fiyata almak istiyorsanız bu kriterleri değerlendirin.

Özellikle büyük şehirlerde, artan nüfus etkisi ile birbiri ardınca başlayıp devam eden ev projeleri, hem sıfır daire hem de ikinci el daire fiyatlarını doğrudan etkiliyor. İster yaşamak için olsun ister yatırım amaçlı olsun, satın almayı düşündüğünüz gayrimenkul için istenen fiyatın doğru fiyat olduğunu, benzer daire fiyatlarını karşılaştırarak değerlendirebilirsiniz.

Bunu yanı sıra gayrimenkulün kaç yıllık kira geliri ile kendisini amorti edebileceğini kira çarpanı formülü ile hesaplayarak da iyi fiyata ev satın almak üzere olduğunuzu daha iyi anlayabilirsiniz. İşte satın aldığınız ya da alacağınız evin fiyatını değerlendirebileceğiniz püf noktaları…

Bölgedeki Ev Fiyatlarını Analiz Edin

Her muhitin kendini diğer bölgelerden ayıran sosyo-ekonomik farklılıkları, o bölgedeki ev fiyatlarını olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Alt yapı, yeşil alan, otopark, alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu şehrin merkezi yerlerinde ev fiyatları yüksektir.

Merkeze yakın olup kira bedellerinin yüksek olduğu bölgelerde sıfır veya ikinci el ev fiyatlarının da yüksek olması doğaldır. Aynı firmanın aynı büyüklükteki ve benzer donanım özelliklerini taşıyan iki projesinde kullanılan inşaat malzemeleri ile beraber inşaat giderleri de aynı olmasına rağmen fiyatlarının bazı bölgelerde iki katı kadar yüksek olduğu gözlemlenebilir. Bu açıdan bakıldığında aldığınız evin iyi fiyat içerdiğini anlamanın etkili bir yolu bölgedeki ev fiyatları ile kıyaslamak olacaktır. Çünkü satınalınan evlerin tamamına yakınında fiyatın büyüklüğünü belirleyen asıl unsur arazi maliyetidir. Talep gören merkezi yerlerde kısıtlı olan son arsalara inşa edilen binalarda daire fiyatlarının, şehrin yeni gelişmekte olan bölgelerindeki ev fiyatlarından yüksek olması kaçınılmazdır.

Kira Çarpanı Formülü Kullanın

Bir dairenin veya iş yerinin satın alma fiyatını kaç aylık kira ile amorti edeceğini hesaplayarak iyi fiyata ev satın almak üzere olduğunuzu daha iyi anlayabilirsiniz. Ortalama standartlarda bir dairenin kira çarpanı 20 yıl veya 240 ay olmalıdır. Satın alınan ev için ödenen bedel bu değerin ne kadar altında ise o kadar değerli ve karlı bir yatırım olarak düşünülebilir. Bu değer şehir merkezlerindeki nispeten eski evlerde daha düşükken yeni yapılan dairelerde daha yüksek olabilir. Buna sebep olarak şehir merkezindeki evlerin çok hızlı kiralanabilmesi ve yoğun talep görmesi gösterilebilir. Bunun yanı sıra sıfır dairelerin kira geliri ile beraber yatırım değeri olarak prim yapacak olması kira beklentisini ikinci plana atmaktadır.

Aradığınız kriterlere uygun evi bulmak ve en iyi fiyata ev satın almak için emapark.com ve emapark.az adresindeki ilanları inceleyebilir, hayalinizdeki eve kolayca kavuşabilirsiniz.

Top