Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

İyi Bir Emlakçı Bulmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

İyi Bir Emlakçı Bulmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

İyi Bir Emlakçı Bulmak

Konut veya ticari amaçlı emlak işlemlerinizde gözünüze takılan ilk detay emlakçıdır. İyi emlakçıyı bulabilmek kârlı işlemin de anahtarıdır.

İster yatırım amaçlı, ister iş için, ister ihtiyaç karşılamak için olsun emlak alanında yapılacak işlemler kişileri mutlaka bir emlakçı ile karşı karşıya getirir. Son yıllarda azalmış olsa da, mal sahipleri, yatırımcılar ve kiracılar, yapacakları emlak işlemlerinde hâlâ emlakçılara tereddütle yaklaşabilmektedir. Bu zaman zaman geçmiş tecrübelerden, bazen de sadece ön yargıdan kaynaklıdır ve ne yazık ki çoğu zaman tarafların aleyhine olmaktadır.

İçeriğimizi okuyarak iyi bir emlakçı bulmak için izlemeniz gereken adımların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Amacınızı Belirleyin

İyi emlakçıyı bulmak için öncelikle yapacağınız işlemin özelliklerini belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Mesela şehir merkezine yakın eski yerleşim bölgelerinde bir ev kiralamak ya da satın almak istiyorsanız, istediğiniz bölgede uzun yıllardır çalışan, çevredeki esnafın tanıyıp sevdiği bir emlakçıya danışmayı tercih edebilirsiniz.

Eğer yatırım amaçlı bir konut, dükkan ya da arsa satın almak istiyorsanız, şehrin değerlenen bölgelerini iyi takip eden, müşteri portföyü daha geniş olan ve yasal gereklilikleri daha iyi bilen gayrimenkul danışmanlık ofislerinden birini tercih etmelisiniz.

Bu durum mal sahibi siz olduğunuzda da değişmeyecektir. Tanıdık tavsiyesiyle, iyi hizmet verdiğini düşündüğünüz emlak ofislerinden birini tercih edebilirsiniz. Bazı durumlarda yıllara dayanan güven, profesyonellikten daha cazip gelebilir. Daha geniş çaplı bir hizmet istiyorsanız gayrimenkul ofislerinden birini seçmeyi de düşünebilirsiniz.

Açık Olun

İster sokağınızın köşesindeki emlakçıyı isterseniz de ana caddedeki gayrimenkul ofisini seçmiş olun, karşınızdaki insanla her şeyi açık şekilde anlatıp konuşmak en önemli noktalardan biridir.

İsteklerinizi doğru ve net şekilde belirtmelisiniz. “Evinizi ne amaçla satıyorsunuz? Nasıl bir yatırım düşünüyorsunuz? Kiracı adaylarından kesin beklentileriniz nelerdir? Emlağın tapusu kimin üzerinedir?” Bu sorulara dürüst cevap vermeniz, işleminizi sorunsuz gerçekleştirmenizde ilk adımı oluşturur.

Aynı açıklığı emlakçının da göstermesi gereklidir. İşi gereği sizinle müşterilerinin irtibat numarası gibi detayları paylaşmak istememesi söz konusu olabilir. Bu anlaşılabilir bir durumdur. Ancak bu durumda, sizin karşı tarafa ait sorularınızı en doğru şekilde cevaplamakla yükümlüdür.

İmzadan Korkmayın

Emlağınızı satmak ya da kiralamak istiyorsanız sizden satış ya da kiralama sözleşmesi yapmanız, eğer emlak arayışı içerisindeyseniz yer gösterme formu gibi bazı belgeler imzalamanız istenebilir. Bu, karşınızdaki emlakçının işini yasal çerçevede yapmak istediği ve müşterilerine odaklanarak çalıştığı anlamına gelir. Bu belgeleri imzalamak sizin yararınıza olacak ve karşınızdaki insana da gereken güveni verecektir.

Tabii ki imzalamanız istenen her belgeyi okumanız, öncesinde yasal olarak inceletmek için boş bir kopyasını almanız, bazı maddeler üzerinde değişiklik talebi gibi haklarınız mevcuttur. Bu konuda istekte bulunmaktan çekinmeyin.

Ücret Konusunu Kesinleştirin

Unutmayın ki kimse bedavaya çalışmak istemez. Doğal olarak emlakçınız da sizden hizmetine karşılık bir komisyon isteyecektir. Hangi hizmetin ne oranda ücretlendirileceği konusunu önceden konuşun. Gayrimenkul ekspertizi, yer görme gibi hizmetler ücretsiz verilirken, satış ve kiralama gibi hizmetlerde ücret ödeyeceğinizi unutmayın.

Top