Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

İskandinav Rüzgarı Lykke Nedir?

İskandinav Rüzgarı Lykke Nedir?

Ev dekorasyonunda son yıllarda esen İskandinav rüzgarlarına bir yenisi daha ekleniyor Dancada “mutluluk, iyi şans” anlamlarına gelen “lykke” genel olarak yaşamın her alanını kapsayan bir kavram. Lykke etkisiyle hazırlanan tasarımlar ise bir evin tüm unsurlarının uyumla bir araya gelerek içinde yaşayanları mutlu etmesini hedefliyor.

Hygge ile benzer ama farklı bir yaklaşım

Lykke, geçtiğimiz yıllarda çok popüler olan İskandinav trendi “hyyge” ile benzerlikler gösterse de evle ilgili yaklaşımları farklı. Hygge, konfor ve rahatlık üzerine kurulu bir trend. Küçük şeylerden mutlu olmayı hedeflerken ev dekorasyonunda yumuşacık battaniyeler, minderler, mumlar, kilimler gibi objelerle sıcaklık hissini artırmaya odaklanıyor.

Lykke ise evlerde sadelik ve doğallığın getirdiği tatmin olma duygusu üzerinde yoğunlaşıyor. Lykke tarzı iç mekanlarda ahşap, taş, seramik gibi doğal malzemelere ağırlık veriliyor. Bunun yanında lykke şömine, bahçe ve doğal havuzların evlerdeki serotonin artırıcı etkilerinden faydalanıyor. Bu yaklaşımda ev, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları da karşılayabilen bir yaşam alanı konumunda.

Mutluluğun anahtarı evinizde

Lykke’ye göre mutlu olmak için yaşamın denge içinde olması gerekiyor ve bu dengenin en önemli unsurlarından biri de ev . Sadece yaşam alanlarının tasarımıyla ilgilenmekle kalmayan lykke, iç mekan düzenlemelerinin sosyal etkiyle mutluluğa dönüşmesini sağlıyor. Evlerde tüm bireylerin bir arada mutlu hatıralar yaratacağı ortak alanlar önem taşıyor. Dekorasyonda ise sadece estetik kaygılarla hareket etmek yerine keyifli anları sonsuz fotoğrafların ve hatırası olan objelerin kullanılması tavsiye ediliyor.

Modern yaşamdan kısa süreli kaçışlar

Teknoloji günlük hayatımıza tamamen hakim durumda. Ancak telefonlar, tabletler gibi akıllı cihazlar kendimizi dinlendirmek ve algılarımızı kapatmak için bize çok az zaman bırakıyor. Lykke ise bize yaşam alanlarından dikkat dağıtıcıları uzak tutmanın gerekli olduğunu hatırlatıyor. Günümüzde teknolojinin olmadığı bir ev düşünmek imkansız olsa da lykke stilinde her evde, gün boyu iç içe olduğumuz cihazlardan uzak dinlenme alanları yaratmak son derece önemli. Çünkü bu uzaklaşma bireysel farkındalığı artırıyor.

Bir topluluğun parçası olmak

Lykke usulü mutluluk, bireyin ailesiyle olan bağları kadar onun çevresiyle olan ilişkilerine de bağlı. Mahalle ve komşu kavramının yaşantı içerisinde ağırlığını kaybetmemesi önemli. Danimarka’nın paylaşımlı ev modelleri bu anlamda ideal birer örnek. Yaşayan topluluk denilen bu modelde yirmi kadar ev, geniş bir yaşam kompleksinin içerisinde yer alıyor.

Her evin kendine ait bir mutfağı mevcut. Bununla birlikte evleri bağlayan geniş bir bahçe ve içerisinde ortak kullanıma açık bir mutfak daha bulunuyor. Sırayla her aile çocuklarıyla birlikte yemek hazırlayarak bahçede diğer ailelerle paylaşıyor. Bu hem aile ilişkilerini hem de komşu ilişkilerini güçlendiriyor. Ayrıca ebeveynlerin sosyalleşebilmeleri için de mükemmel bir fırsat.

Top