Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

Isınma Sistemi Olmayan Ev İçin Aidat Verilir Mi?

Isınma Sistemi Olmayan Ev İçin Aidat Verilir Mi?

Isınma Sistemi Olmayan Ev

Bir binada maliklerin ödemekle yükümlü oldukları giderlerin başında ortak giderler yer alır. Ortak giderler binanın bağımsız bölüm malikleri tarafından karşılanır. Diğer bir ifadeyle tüm malikler ortak giderler ve ortak giderler için toplanan avanslara katılmak durumundadır. Ortak gider denilince ilk akla gelen ise ısınma sistemidir. Peki ısınma sistemi olmayan ev için aidat verilir mi? Ya da ortak giderlere tüm maliklerin katılması kuralının bir istisnası olabilir mi? Evet, olabilir.

Ortak giderler ve toplanan avanslar

Bir binanın bağımsız bölüm malikleri binanın ortak giderlerini karşılamak durumundadır. Genel uygulama ortak giderler için avans toplanmasıdır. Basit olarak bağımsız bölümlerin dışında kalan ve ortak kullanılan alanlara yapılan harcamalara ortak gider denir. Ortak alanlara örnek olarak temeller, binanın ana duvarları, taşıyıcı sistemin diğer parçaları, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, genel giriş kapıları, asansörler, kapıcı daire ve odaları, ortak garajlar, çatılar, bacalar, yağmur olukları verilebilir. Ayrıca kalorifer, su ve elektrik tesisleri ortak giderler arasında ilk akla gelen kalemler içinde yer alır. Bu örnekler dışında kalan ve ortaklaşa kullanım ve fayda sağlayan yerler ve bölümler de ortak alan kabul edilir.

Ortak giderlere katılma yükümlülüğü

Kat maliklerinin her biri kapıcı, kaloriferci, bahçıvan için yapılan harcamalara ve bütün ortak alanların korunması, güçlendirilmesi ve onarılması için yapılması gereken giderlere katılmak zorundadır. Bağımsız kat malikleri kural olarak ortak kullanıma sunulan ortak yerler ya da tesislerde kullanım hakkından vazgeçtiğini öne sürerek veya bu alanlardan faydalanmaya gerek olmadığını iddia ederek bu harcamalar için toplanan avansa katılmaktan kaçınamaz. Ortak giderler için toplanan avansı ödemekten imtina eden kat malikleri hakkında yönetim veya diğer kat malikleri takibe geçebilir.

Ortak giderlere katılma istisnası

Ortak kullanıma ve yararlanmaya mahsus alanlar için yapılan harcamalardan tüm maliklerin sorumlu olmasının istisnaları vardır. Örneğin “ısınma sistemi olmayan ev için aidat verilir mi?” sorusunun cevabı bu kapsamdadır. Bir apartmanın bir dairesinde ısınma sistemi yoksa, o bağımsız bölümün malikinden yakıt gideri istenemez. Ancak bu sonuç için bina projesi incelenmelidir. Projede o bölüm için ısınma sistemi öngörülüp öngörülmediği bilgisi istisna için önemlidir.

Bina projesinde bir bağımsız bölümde ısınma sistemi öngörülmemişse ve bu nedenle radyatör yoksa maliki yakıt giderine katılmak zorunda değildir. Bina projesinde bir bağımsız bölüm için ısınma sistemi öngörülmüşse, o bölümün maliki ısınma ihtiyacı olmadığı için radyatörleri söktürmüş olsa bile ısınma giderine katlanmak zorundadır. Ayrıca ısınma sistemi bulunmayan bir bölüm için yönetim planında yakıt gideri öngörülmüşse, bu maddeler için dava açılarak maddelerin iptali talep edilebilir.

Bir binada maliklerin katlanmak zorunda olduğu ortak giderler için istisnaları olabilir. Bina projesinde ısınma sistemi öngörülmeyen bağımsız bölümler için kat malikinden yakıt gideri talep edilememesi bu istisnaların başında gelir. Projede olan ancak maliki tarafından radyatörlerin herhangi bir nedenle söktürülmesi durumunda ise malik, ısınma giderlerine katılmaktan kaçınamaz.mornot.com

Top