Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

İpotek Ne Demek?

İpotek Ne Demek?

Taşınmazın Alacağa Karşılık Güvence Olarak Tutulması!

İpotek, bir taşınmazın alacağa karşılık güvence olarak tutulması olarak tanımlanıyor. İpotek, gayrimenkul alım-satımları işlemlerinde kullanılacak krediler için güvence olarak gösterilen gayrimenkullerin ve söz konusu gayrimenkullerin hak sahibi/sahipleri veya kurumların üzerinde bulunmasıdır.  

Konut kredisi kullanarak satın alınan gayrimenkulün üzerine bankalar ipotek tesis ediyor. Banka için ipotek, sağladığı kredi karşılığında aldığı teminat anlamına geliyor. Borcun ödenememesi halinde konut satışa çıkarılıyor ve borç kapatılıyor. Konut kredisi kullanarak aldığınız evin satışını ancak alıcı bulduğunuzda yapabilirsiniz. Bununla birlikte bu şekilde alınan ya da satılan evler, son taksiti ödenene kadar bankanın malı kabul edildiği için bankanın bazı prosedürlerine uymanız gerekiyor.

Böyle durumlarda ilk yöntem evi peşinat karşılığında satmak oluyor. Böylece elde ettiğiniz peşinle bankaya olan borcunuzu kapatıyorsunuz ve evin üzerindeki ipotek kalkıyor. İkinci yöntem ise konut kredisini devretmek… İpotekli evi satın alan taraf konut kredisinden yararlanmak istediğinde, konut kredinizi kullandığınız bankada gerekli yasal işlemleri yaparak devir teslimi gerçekleştirmek mümkün. Ya da ipotekli evin sahibinin konut kredisi kapatılarak, yeni ev sahibi adına konut kredisi hesabı açılabiliyor. Yani, ev üzerinde ipotek hakkı olan banka, ipotekli evi alan kişiye yeni bir konut kredisi oluşturuyor.

Top