Mornot İlan
image

MorNot İlan

Al, Sat, Kirala, Açık Artırmaya Katıl, 2.ci el Ürünleri Bul. Ürünlerini Hemen Sat Para Kazan, Ne Ararsan Burada.

Türkiye’nin Yeni İlan Sitesi!….

Haydi Sen de Katıl …..

image
image
Spor Ürünler de İndirim Fırsatı!....image
image
image

Konumumuz

Adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Tepe Prime A Blok No:266 Asma Kat Daire No:18 Çankaya/ANKARA 06510

Saatler
Pazartesi–Cuma: 10:00–16:00

İfraz Haritası Ne Demek?

İfraz Haritası Ne Demek?

Bölmek Ayırmak!

Kelime karşılığı olarak bölmek, ayırmak anlamına gelen “ifraz”, tapuda tek parsel olarak kayıt altına alınmış bir gayrimenkulün birden çok bölüme ayrılarak tapuda tescil edilmesi işlemidir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılında yayımlanan Kadastro İşlemleri Rehberi’nde ise ifraz şöyle tanımlanıyor: “İlgilinin talebi üzerine, bir parselin İmar Yasası’nın 15’inci ve 16’ncı maddeleri gereğince iki ya da daha fazla parçalara ayrılması işlemidir.”

İfraz başvurusu nasıl yapılır?

İfraz haritası, harita mühendisleri tarafından hazırlanıyor. Buna göre parselini bölmek isteyen kişiler ifraz (ayırma) için başvurularını Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne yapıyor. İfraz ile ilgili olarak gerekli işlemler için söz konusu gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyelere de müracaat edilebildiği gibi, ifraz konusunda çalışmalar yürüten aracı kuruluşlardan da ifraz işlemlerinde destek alınabiliyor.

Ayırma işlemini yapacak kişinin, ifraz olacak yerin haritasını serbest harita mühendislerine yaptırması gerekiyor. Hazırlanan ifraz haritasının kanunlara göre yapılıp yapılmadığının incelenmesinin yanı sıra ifrazın uygunluğu ile ilgili onay Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından onaylanıyor. 

Top